Mastopeksi Ameliyatı Hakkında Tüm Merak Ettikleriniz

Mastopeksi Öncesi Sonrası

Mastopeksi ameliyatı yer çekimine bağlı olarak zamanla memelerde meydana gelen sarkmayı düzeltmek amacıyla yapılan ameliyattır. Meme toparlama ameliyatı veya meme dikleştirme ameliyatı olarak da bilinen mastopeksi, memelerindeki sarkmadan şikâyetçi olan her kadının başvurabileceği güvenli bir operasyondur ve sonuçları oldukça yüz güldürücüdür. Mastopeksi ameliyatı hakkında ayrıntılı bilgi edinmek için aşağıdaki soru cevaplara göz atabilirsiniz. 

Mastopeksi nedir?

Mastopeksi meme toparlama ameliyatıdır. Sarkık memeyi dik ve biçimli hale getirmek amacıyla yapılır.

Memenin sarkık olduğu nasıl anlaşılır?

Memenin “sarkık” olarak adlandırılabilmesi için meme başının kürek kemiğinden 22 cm aşağıda olması gerekir. Mastopeksi ameliyatına ihtiyaç duyup duymadığınızdan emin olabilmek için bir cetvelle meme başı ve kürek kemiğiniz arasındaki mesafeyi ölçebilirsiniz. Eğer bu mesafe 22 cm’den uzunsa bize başvurabilirsiniz.

MASTOPEKSİ AMELİYATI

Mastopeksi ameliyatı nasıl yapılır?

Ameliyat, hastahane ortamında, genel anestezi altında yapılır. Ameliyatta izlenecek yöntem memenin sarkıklığına göre değişim gösterir. Eğer sarkma çok fazla değilse ameliyat meme başından girilerek de yapılabilir. Bu durumda memede çok az iz oluşur. Ya da orta hatta küçük bir iz olabilir, kısa veya uzun t şeklinde bir kesi izi olacak şekilde de ameliyat gerçekleştirilebilir. Bu tamamen memenin sarkıklık ölçüsüne bağlıdır.

Meme dikleştirme ameliyatından sonra estetik izi kalır mı?

Ameliyatlarda eriyen dikiş ipi kullanılır. Bu izler zamanla belli belirsiz hale gelirler. Ameliyat olan hastalarımızı daha sonra muayene ettiğimizde, zaman içinde izlerin kaybolduğunu görüyoruz. Ortalama 1 yıl sonra izlerin büyük ölçüde kaybolacağını söyleyebiliriz.

Mastopeksi ameliyatı ne kadar sürer?

Mastopeksi ameliyatı planlanan işleme göre yaklaşık 2-3 saat kadar sürer.

Mastopeksi öncesi sonrası karşılaştırması yapılabilir mi?

Evet, kliniğimizde bulunan Vectra 3D cihazı sayesinde ameliyat olmadan önce, ameliyat öncesi – sonrası karşılaştırması yapabilirsiniz. Ameliyat öncesi yüksek çözünürlüklü fotoğraflarınız çekilir. Daha sonra bu fotoğraflar bilgisayar ortamında işlenerek üç boyutlu hale getirilir. Ardından yaptırmayı düşündüğünüz işlem bu görüntünün üzerinde uygulanır ve ekrana yansıtılan ameliyat sonucu ile mastopeksi öncesi sonrası görüntü karşılaştırması yapabilirsiniz. Hatta ameliyat sonucunda memelerinizin alacağı yeni görüntü üzerinde bikini ve sütyenlerin nasıl duracağını da görebilirsiniz.

Mastopeksi ameliyatının riskleri nelerdir?

Genel ameliyat riskleri dışında bir riski bulunmamaktadır.

MEME SARKMASI İLE İLGİLİ SIK SORULAN SORULAR

Memede yalancı sarkma nedir?

Meme başının doğru pozisyonda olup, meme başı altındaki dokunun, üstünün yerine altının daha dolgun olmasına yalancı sarkma denir. Bu görüntü memeleri sarkık olduğu yanılgısını oluşturabilir, aslında normal bi görüntüdür. Bizim için sarkıklık meme başının seviyesi ile ölçülen bir şeydir, dolayısıyla bu durum meme sarkması olarak adlandırılamaz ancak bu görüntüden rahatsız olan kişiler elbette estetik operasyonlara başvurabilirler.

Göğüs dikleştirme egzersizleri meme sarkmasının önüne geçmekte işe yarar mı?

Köprücük kemiği ile meme başı arasındaki mesafeniz 22 cm’den fazla olduğu durumlarda, sarkmanın egzersizle düzeltilmesi ne yazık ki mümkün değildir. Mastopeksi ameliyatı olunması gerekir.

Sütyen takmak sarkmayı engeller mi?

Evet, uzun vadede sütyen kullanmak, sarkmayı engelleyen, geciktiren bir faktördür.

Erkeklerde memede sarkması nasıl geçer?

Erkeklerde meme sarkması olması için kişinin ya çok kilolu olması ya çok kilo alıp vermiş olması ya da ileri seviyede jinekomasti problemi yaşıyor olması gerekir.

Meme sarkması probleminin çözülebilmesi için erkeklere de mastopeksi ameliyatı yapılabilir. Bununla birlikte jinekomasti ameliyatı yapılması da gerekecektir.

Emzirme sonrası memede sarkma nasıl geçer?

Doğum ve emzirme dönemi sonrası meme sarkması yaşayan kadınların mastopeksi ameliyatına başvurması gerekir. Meme toparlama/dikleştirme ameliyatı meme sarkmasını düzeltmenin tek yoludur diyebiliriz.

MASTOPEKSİ AMELİYATI İYİLEŞME SÜRECİ

Mastopeksi ameliyatı olanlar ameliyattan sonra nelere dikkat edilmelidir?

4-6 hafta boyunca;

* Aktif spor yapılmamalı
* Terlememeye özen gösterilmeli
* Dikiş yerleri kuru ve temiz tutulmalı
* Ödem oluşumunu engelleyen, ağrıyı, şişliği, morlukları ve enfeksiyon riskini azaltan destekleyici özel yapım ameliyat sonrası sütyenlerden kullanılmalı
* Dışarıdan gelebilecek darbelere karşı dikkatli olunmalı

Mastopeksi ameliyatı sonrası ortalama iyileşme süresi nedir?

İyileşme süresi kişiden kişiye değişiklik göstermekle birlikte ortalama 2 haftadır.

Mastopeksi ameliyatının etkisi ne kadar sürer?

Her estetik ameliyatın sonuçları uzun vadelidir. Meme dikleştirme, popo kaldırma vb işlemler sonrası ise yer çekimine bağlı olarak zamanla yeniden sarkma vb problemler ortaya çıkabilir. Ancak bu uzun yıllar sonra oluşabilecek bir durumdur ve kişi kilosunu muhafaza ederek bu süreci geciktirebilir.

Mastopeksi ameliyatı fiyat bilgisi nereden alınabilir?

Mastopeksi ameliyatı hakkında fiyat bilgisi için bizimle 0534 888 99 16 no’lu numaradan veya Instagram hesabımız üzerinden iletişime geçebilirsiniz. Instagram hesabımıza ulaşmak için buraya tıklayabilirsiniz.

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.