Burun Estetiği Hakkında Tüm Detaylar

Burun estetiği ameliyatı hakkında merak ettiğiniz her şeyi aşağıdaki soru – cevaplarda bulabilirsiniz.

Burun estetiği yöntemleri nelerdir?

Burun estetiği cerrahi bir işlemdir. Sadece sınırlı sayıda uygun vakada burun şekli, çeşitli dolgu maddeleri ile yeniden şekillendirilebilir. Bunun dışında tüm burun estetikleri ameliyat ile gerçekleştirilir. Dolgu maddeleri ile şekillendirilebilen burunlar, genelde ince hatlı ve kaba olmayan burunlardır ve yalnızca hafif düzeltmelere ihtiyaçları vardır.

Burun estetiği hangi durumlarda uygulanır?

Bu operasyon burun şeklinden memnun olmayan hastalara uygulanır. Eğer kişinin gerçekten de yüz estetiği açısından uyumsuz ve ahenksiz bir burun yapısı var ise ameliyat hasta için uygundur.

BURUN ESTETİĞİ AMELİYATI

Burun estetiği ameliyatı nasıl yapılır?

Ameliyat uygun bir hastanede ameliyathanede genel anestezi altında yapılır. Burun derisi ve üst yapısı kaldırılarak alttaki kemik, kıkırdak, burun iskeleti şekillendirilir ve varsa hava yolunu mekanik olarak tıkayan nedenler düzeltilir. Ardından kanat ve uç yapılar desteklenir ve şekillendirilir. Kontrollü bir şekilde üst yapı kapatılır ve silikon tampon ve plastik atel yerleştirilerek ameliyat sonlandırılır.

Ameliyat süresi ne kadardır?

Ameliyat ortalama 2-4 saat arasında sürer.

Bu operasyon için herhangi bir yaş sınırı var mıdır?

Herhangi bir yaş sınırı yoktur ama hastanın kendi kendine karar verebilme yetisinde olması beklenir.

Burun estetiği çok ağrılı bir ameliyat mıdır?

Hayır, ağrılı bir ameliyat değildir. Ameliyat sonrası ilk iki gün hafif sızlama veya tampona bağlı rahatsızlık hissedilebilir ama tipik bir ağrı söz konusu değildir.

Burun estetiği, burun eti ve burun tıkanıklığı ameliyatları ile birlikte yapılabilir mi?

Evet. Zaten rutin uygulama beraber yapılmalarıdır. Burun operasyonlarında öncelikli olarak burun içi kontrol edilir. Tıkayıcı bir neden varsa giderilir. Ondan sonra burnun dış iskelet ve estetik yapısının düzeltilmesi işlemine geçilir.

“YALNIZCA BURUN UCU ESTETİĞİ İLE DÜZELTİLEBİLECEK BURUN TİPLERİ MEVCUT”

Burun ucu estetiği nedir?

Burun ucu estetiği, kemik kıkırdak yapısının düzeltim gerektirmeyecek kadar düzgün olduğu ancak burun ucu bölgesinin düzeltilmeye ihtiyaç duyduğu durumlarda yapılan bir ameliyattır. Ancak bu nadir görülen bir durumdur. Sadece burun ucu bölgesinin düzeltilmesinin yeteceği primer vakalar az sayıdadır. Sekonder vakalarda burun ucu düzeltimi daha sık görülür.

Burnun yapısına müdahale edilmeden sadece burun ucunu kaldırmak mümkün müdür?

Evet, kemik kıkırdak işi yapılmadan sadece burun ucu işi ile düzelecek burunlar nadir de olsa mevcuttur. Ancak bu durumla genellikle ilk ameliyat sonrası burun ucunda hafif düşme olan hastalarda sadece burun ucunu kaldırmak için yapılacak ikinci ameliyatlarda karşılaşılır.

Burun törpüleme nedir, nasıl yapılır?

Burun törpüleme, kemik törpüleme ile burun kemik yüksekliğinin azaltılmasıdır.

İDEAL BURUN GÖRÜNÜMÜ NASIL OLMALI

İdeal burun görünümü nasıldır?

İdeal burun yapısı ve yüz oranı erkek ve kadınlarda farklı biçimlerde tanımlanmıştır. Erkeklerde biraz daha düz hatlar ve 90 derece civarında burun dudak açısı uygunken kadınlarda biraz daha kavisli burun sırtı ve 95-100 derece arası dudak burun açısı olması feminen bir görünüm oluşturması açısından daha uygundur.

Önden bakışta burun sırtı sağ ve sol kenarları simetrik ve düzgün olmalıdır. Burun ucu her zaman belirgin ve ayırt edilebilir olmalıdır. Bunların yanı sıra burun deliklerinin eşit ve düzgün görünmesi önemlidir.

Burun estetiği hangi mevsimde yapılmalıdır?

Bunun için özel bir mevsim yoktur ancak alerjenlerin yoğun olduğu dönemlerde ameliyat olmak hassas kişiler için uygun olmayabilir. Bir de çok sıcak havalar konfor açısından ameliyat için elverişli değildir.

Sinüzit rahatsızlığı olanlar burun estetiği olabilir mi?

Evet olabilirler hatta bu kişilere aynı operasyonda sinüzit için de cerrahi girişim yapılabilir.

ESTETİK ÖNCESİ

Ameliyat öncesi nelere dikkat edilmelidir?

Ameliyat öncesinde, aspirin benzeri kan sulandırıcılar yeterli zaman öncesinde kesilmelidir. Hastanın nezle veya grip olmaması gerekir. Ağız ve burun bölgesinde herpes (uçuk) gibi viral lezyonlar olmamalıdır. Ve kadınlarda ameliyat tarihi aylık kanama zamanına denk gelmemelidir.

Burun estetiği riskleri nelerdir?

Ameliyat sonrasında burun içi kanama olabilir. Bu daha çok septoplasty yani hava yolu açılması için kemik septum çıkarımı yapıldığı durumlarda olur. Konka kanamaları olabilir. Özellikle kalın derili hastalarda burun derisi ödemi uzun sürebilir. Kemik kırılmaları istenilen yerlerden olmayabilir. Kemiklerde düşme olabilir. Burun içinde kıl dibi iltihaplar olabilir. Koku alma sorunları olabilir. Ancak tüm bunlar teorik olarak olabileceklerdir. Risklerin gerçekleşmemesi için her türlü önlem alınır.

BURUN ESTETİĞİ SONRASI

Burun estetiğinden sonra koku alma duyusunda azalma olur mu?

Bu sık karşılaşılan bir durum değildir. Sağlıklı nefes alan, fonksiyonel olarak iyi çalışan bir burunda böyle bir sorunla karşılaşılmaz.

Estetik ameliyat sonrası burunda iz kalır mı?

Hayır, herhangi bir iz kalmaz.

Burun estetiği sonrası oluşan şişlik ve morluklar ne zaman geçer?

1 hafta – 10 gün içerisinde şişliklerin ve varsa morlukların büyük bölümü geçer.

Burun estetiği fiyat bilgisi nereden alınabilir?

Fiyat bilgisi almak için +90 212 255 40 40 numaralı telefondan bize ulaşabilirsiniz.

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.