Meme Küçültme Ameliyatı Hakkında A’dan Z’ye Tüm Merak Edilenler

Meme küçültme ameliyatı

Meme küçültme ameliyatı nasıl yapılır? Meme büyümesi neden olur ve nasıl düzeltilir? Meme küçültme ameliyatı riskleri olan bir ameliyat mıdır? Operasyon öncesinde ve sonrasında nasıl bir süreç izlenmelidir?… Meme küçültme ameliyatı hakkında merak ettiğiniz tüm soruların yanıtlarını aşağıdaki soru-cevap ve açıklamalarda bulabilirsiniz.

Meme küçültme ameliyatı meme estetiği ameliyatları içinde mecburi olarak yapılan tek ameliyattır. İri meme yapısı ciddi oranda ağırlık yaparak kişinin fiziksel aktivitelerini kısıtlayıp, boyun ve sırt bölgesinde omurga ve kas ağrıları oluşturabilir. Her bir memede 500 gram fazlalık olduğunu var sayarsak, kişi toplamda 1 kg ağırlığı sürekli boynunda taşımak zorunda kalır.

İri meme yapısı kişiyi olduğundan daha kilolu gösterir, alt beden ve üst beden ölçüsü arasında fark yaratır. Bunlar giysi seçimi konusunda zorluklar yaratır ve kişinin kendi vücudunu beğenmemesine, dolayısıyla hem psikolojik hem sosyal sıkıntılar yaşamasına neden olur. Tüm bu sebepler pek çok kadın için bu ameliyatı bir bakıma zorunluluk haline getirir. Meme küçültme estetiği ile memeler bu sıkıntılara sebebiyet vermeyecek bir boyuta getirilir ve sorunların kökündeki neden ortadan kaldırılmış olur.

AMELİYAT ÖNCESİ

Göğüs küçültme ameliyatı

Meme büyümesi neden olur?

Büyük memeler genellikle kişinin fiziksel özelliklerinden kaynaklanan yapısal durumlardır. Buna ilaveten gebelik ve emzirme dönemlerinde de göğüslerde büyüme yaşanabilir.

Ameliyat dışı yöntemlerle meme küçültme mümkündür?

Hayır, ameliyat dışı herhangi bir yöntemle meme küçültmek mümkün değildir.

Meme küçültme ameliyatına nasıl karar verilir?

Meme küçültme operasyonu büyük göğüslerin yaşattığı problemlerin sonucunda başvurulan güvenilir bir çözümdür. Büyük memeler sıklıkla boyun ve sırt ağrılarına, sütyen askılarının omuzlarda iz yapmasına ve kişilerin kıyafet seçiminde sorun yaşamasına sebep olurlar. Bunların yanı sıra bazen memelerin çok dikkat çekici olması durumu da kişiye rahatsızlık verebilir. İleri yaşlarda büyük memelerde meydana gelen sarkma ile beraber meme altında pişik ve kaşıntı problemleri de yaşanabilir. Tüm bu etkenler ameliyat kararına sebep oluştururlar.

“KİLO ALIMI MEME KÜÇÜLTME AMELİYATI GEREKTİRMEZ”

Kilo alımına bağlı meme büyümeleri için ameliyat olunabilir mi?

Meme organında cilt altı yağ dokusu bulunduğu için kilo alıp vermelerde bundan meme boyutu da etkilenebilir. Ancak sadece kilo almaya bağlı yaşanan büyüme, küçültme ameliyatı için uygun bir sebep değildir.

Operasyon öncesi

Meme küçültme ameliyatı kimler için uygundur?

Ameliyat olacak kişinin genel anestezi almasında ve vücudundaki yaraların iyileşmesinde engel oluşturacak bir sağlık probleminin bulunmaması gerekir. Eğer bu tarz bir problemleri yoksa, vücut genel yapısına uymayan meme büyüklüğüne sahip olan ve bu durumdan çeşitli sebeplerle rahatsız olan bütün kadınlar bu ameliyat için uygun adaylardır.

Meme küçültme ameliyatı için yaş sınırı var mıdır?

Bu ameliyat için belirli bir yaş sınırı yoktur. Ancak ameliyat olacak kişinin vücut gelişimini tamamlamış ve kendi kararlarını alabilecek olgunluğa erişmiş olması gerekir. Yirmili yaşlarda olup da ciddi oranda meme büyüklüğü yaşayan ve bundan sıkıntı duyan hastalarımız bulunmaktadır. Böyle durumlarda hastaya bu ameliyatın ileride süt verme fonksiyonunu etkileyebileceği izah edilir ve ameliyat kararını yeniden değerlendirip bundan emin olmaları istenir.

Meme küçültme ameliyatı nasıl yapılır?

Ameliyat genel anestezi ile hastane koşullarında yapılır. Ameliyattan bir gün önce hasta muhakkak muayenehanede görülür. Yapılacak işlem kendisine anlatılır, daha sonra fotoğraflandırma ve ameliyatın çizim planı yapılır. Memenin ne kadar küçültüleceğine karar verilir ve çizim tamamlanır. Hasta ertesi gün belirtilen saatte aç karnına hastanede olur, kan tahlilleri yapıldıktan sonra anestezi doktoru tarafından muayene edilir. Daha sonra ameliyata alınır. Ameliyat sırasında, büyük olan meme dokusu kişinin vücut ölçülerine göre yeniden şekillendirilir. Fazla meme dokusu ve üzerindeki deri çıkartılır. Ardından meme başı olması gereken yere taşınır.

Ameliyat ne kadar sürer?

Ameliyat yaklaşık 3 saat sürer.

AMELİYAT SONRASI

Operasyondan sonra hastanede yatmak gerekir mi?

Bir gece hastanede yatmak gerekir. Ameliyat günü ve sonraki birkaç gün size yardımcı olması için yanınızda bir refakatçinin bulunması önerilir.

Meme küçültme ameliyatı

Bu operasyonun etkisi kalıcı mıdır?

Meme küçültme operasyonunun etkisi kesinlikle kalıcıdır.

Ameliyat sonrasında dikiş alımı yapılması gerekir mi?

Ameliyatta eriyen kapama malzemeleri kullanılır. Bu yüzden sonrasında dikiş alımı yapılmasına gerek yoktur. Ama aksi bir durum yaşanıp erimeyen dikişler kullanıldıysa bu dikişler operasyondan on – on iki gün sonra alınabilir.

DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER

Meme küçültme ameliyatı olanlar operasyon sonrasında nelere dikkat etmelidir?

Ameliyat sonrası genellikle rahat geçer. Memeye sütyen veya sargı uygulanır. Genellikle her iki memeye dren adı verilen borular yerleştirilir. Bu borular 24-72 saat içinde çıkarılır.

Dikkat edilmesi gereken şeyler ise şunlardır:

– Ameliyat sonrası erken dönemde bir veya iki kez pansuman yaptırmak gerekir.

-Ameliyattan sonra üç gün banyo yapılmamalıdır.

-Üç hafta boyunca koruyucu sütyen kullanılmalıdır.

-Belirtilen vakitlerde mutlaka kontrollere gidilmelidir.

-Ameliyat yerleri kuru ve temiz tutulmalıdır.

-Terlemeye sebep olacak aktiviteler, yüzmek, spor yapmak, hamam ya da sauna gibi ortamlarda bulunmak 4-6 hafta arası boyunca hastaya yasaktır.

-Hasta bir süre yüzüstü yatmaktan kaçınmalıdır.

“AMELİYAT SONRASI AĞRI YOK DENECEK KADAR AZDIR”

Meme küçültme ameliyatı olanlar ne kadar sürede iyileşir?

Ameliyat sonrası ağrı yok denecek kadar az olur. Hastalar üç gün sonra kendilerini normal yaşamlarına dönecek kadar iyi hissederler. Ancak yine de ameliyat yerlerini üç hafta boyunca korumaları gerekir.

Estetik

Ameliyat sonrasında memelerde iz kalır mı?

Ameliyat sonrası erken dönemde meme bölgesinde belirgin izler olabilir ancak izler bir yıl içinde büyük ölçüde azalır ve zaman içinde de neredeyse belirsiz hale gelir.

Meme küçültme ameliyatı sonrasında anneler süt verebilir mi?

Ameliyat sonrasında süt verme fonksiyonu çeşitli derecelerde etkilenebilir. Bunun uyarısı hastaya ameliyattan önce mutlaka yapılır.

Meme küçültme ameliyatı riskli bir operasyon mudur?

Bu ameliyat, iyileşme dönemi oldukça kısa olan, ağrısı yok denecek kadar az, sonucu hemen ortaya çıkan bir operasyondur. Genel ameliyat riskleri dışında başka bir riski yoktur. Ameliyat oldukça rahat atlatılır. Sorun çıkma ihtimali çok düşüktür. Birkaç gün kol hareketlerinde kısıtlılık olabilir. Onun haricinde sosyal hayatı kısıtlayıcı bir durum yoktur. Ameliyat sonrasında da ciddi ağrı olmaz. İş gücü kaybı yaşanmaz. Hasta için üç gün istirahat yeterlidir.

Meme küçültme ameliyatı genel olarak iyi ve kalıcı sonuçlar veren, kadınların giyim uğraşlarını kolaylaştıran ve buna bağlı olarak kişinin ruh sağlığını düzelten, yaşama daha bağlı hale getiren bir ameliyattır. Bu yüzden çok sayıda yararı vardır diyebiliriz.

“SARKMA MEME BÜYÜKLÜĞÜNDEN KAYNAKLANIR”

Bu operasyon memelerdeki sarkık görüntüyü düzeltir mi?

Evet, çünkü sarkma meme büyüklüğünden kaynaklanır. Zaten meme küçültme ameliyatı ile meme dikleştirme ameliyatı temelde aynıdır. Aralarındaki fark küçültme ameliyatında belirgin derecede daha fazla meme dokusu çıkarılıyor olmasıdır.

Meme küçültme ameliyatı fiyatları hakkında nereden bilgi alınabilir?

Meme küçültme ameliyatı fiyatları hakkında detaylı bilgiyi +90 212 255 40 40 numaralı telefondan bize ulaşarak öğrenebilirsiniz.

Diğer iletişim kanallarımızdan bize ulaşmak için lütfen tıklayın.

Meme küçültme ameliyatı olmayı düşünüyor veya bu konuda bilgi alışverişinde bulunmak istiyorsanız Op. Dr. Emre Gönen’e sorularınız için rahatlıkla başvurabilirsiniz. Bu ameliyatı neden olmak istediğinizi ve bu ameliyattan ne beklediğinizi açıkça cerrahınıza anlatmalısınız. Muayene sonucunda, memelerinizin şekli, büyüklüğü, yaşınız, evlilik durumunuz ve çocuk sahibi olup olmayacağınız gibi konular sizinle konuşulacaktır. Eğer menstrüasyon (regl dönemi) döneminde memeleriniz çok büyüdüyse bu operasyon menstrüasyon sonrası döneme bırakılmalıdır.

Ameliyat öncesi yapılması gereken kan tetkiklerine ilave olarak Op. Dr. Emre Gönen uygun görür ise mamografi ve gerekirse meme ultrasonografisi yapılabilir.

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.