Meme Silikonu Ameliyatı Hakkında Tüm Detaylar

Meme silikonu ameliyatı hakkında tüm merak ettiklerinizi aşağıdaki soru-cevap ve açıklamalarda bulabilirsiniz.

AMELİYAT ÖNCESİ

İdeal meme görünümü nasıl olmalıdır?

Meme fonksiyonel yapısının yanı sıra görsel açıdan BestMixer da oldukça önemli bir vücut bölümüdür. Memelerin estetik görünümü bireyin kendisiyle barışıklığı ve özgüveni açısından da büyük önem arz eder. Peki estetik görünümlü bir meme nasıl olmalıdır?

Aslında kadın memesinin estetiği bugüne kadar oluşmuş genel beğenilerimizin kabaca formülize edilmiş halidir, çeşitli oranlarla sınırlandırılmıştır. Bu oranlar içinde kalan meme yapıları hepimiz tarafından estetik olarak kabul edilir. Meme estetiği cerrahisinin amacı da aslında oranları ve ölçüleri bozulmuş memeyi bu oranlar ve ölçüler içerisine almaktır.

Meme estetiği işlemlerinde cerrahların yaptıkları işi ve alacakları sonuçları iyi bilmeleri gerekmektedir. Her kadının meme ölçüsü ve beden oranı farklıdır. Dolayısı ile her kadının memesinin geometrisi ve matematiği farklı bir problemdir ve bu problemi çözmek için hastaya ameliyat öncesinde yeterli zaman ayırmak gerekir. Bence meme estetiği ameliyatından iyi bir sonuç almanın püf noktası budur.

Hastalara, ameliyat sonrası elde edecekleri yeni görünümü önceden göstermek mümkün mü?

Biz cerrahlar olarak işin matematik kısmını çok iyi biliyor olabiliriz ama unutmayalım ki karşımızdaki hastamızın bundan haberi yok. Bizlerin bir görevi de yapılacak ameliyat ile neyin hedeflendiğini, nelerin mümkün olduğunu ve olmadığını hastaya doğru anlatmaktır. Her iki tarafın da ameliyat sonrası mutluluğu için bu şarttır.

Peki biz kafamızdakileri hastaya onun anlayacağı şekilde nasıl anlatabiliriz? Tüm meme konusunu anlatmak çok zaman alır. Basit çizimler yapabiliriz, daha önce ameliyat olmuş hastaları gösterebiliriz, elimizle hastanın kendi memesini biçimlendirerek bir örneklendirme yapabiliriz ve bunlar gibi başka yollar deneyebiliriz. Ama hastaya ameliyat sonrası memelerinin alacağı görünümü önceden göstermek için yapılacak en iyi şey Vectra 3D’yi kullanmaktır.

Kişiye uygun, doğru meme görünümünü bulmak için: Vectra 3D

İşte bu noktada hem hastamızın ameliyatı en iyi şekilde anlamasını sağlamak, hem de bizim meme geometrisini doğru belirleyebilmemiz için teknoloji yardımımıza koşuyor. Vectra 3D meme simülasyonu yardımıyla hastanın tek bir fotoğrafı ile bilgisayar ortamında tüm meme geometrisini çıkarıyoruz. Bunu hasta kendisi de görüyor. Var olan asimetrilerini, eksikliklerini bilgisayar ortamında 3 boyutlu olarak görme şansı buluyor. Ardından hasta ile beraber meme büyüme olacaksa isteğine uygun ölçülerde meme simülasyonu yapıyoruz. Ne istediğine doğru karar veriyor. Bu yöntemi hem meme silikonu ameliyatı hem de meme dikleştirme operasyonu öncesinde kullanabiliyoruz.

Vectra 3D’nin faydaları – Ameliyatın sonuçlarını önceden görün

Vectra 3D meme simülasyonu sayesinde artık çok daha doğru ve tatmin edici sonuçlar alıyoruz. Hastalar için de sonuçlar sürpriz olmuyor. Meme estetiği yaptırmayı düşünen her kadına bu tip modern bir uygulamayı şiddetle tavsiye ediyorum. Vectra 3D meme simülasyonu, geleceği görmek gibi bir şey. Meme simülasyon programı sayesinde kendi memelerinizi üç boyutlu sanal gerçeklik ile görebilir, istediğiniz boy meme protezi ile deneme yapabilir, simülasyon modele sütyen ve bikini giydirip protezin kıyafetlerle birlikte nasıl duracağını görebilirsiniz. Bu yöntem sayesinde isteklerinizin tahmini sonuçlarını sanal olarak görmüş olacak ve ameliyata öyle gireceksiniz. Ameliyatın sonuçlarını önceden görmek, meme silikonu taktırmak isteyenler için büyük bir avantaj.

Estetik Ameliyat Öncesi ve Sonrası

Meme büyütme nedir?

Meme büyütme, mevcut meme yapısını daha büyük hale getirmek için yapılan işlemdir.

Ameliyat olmadan meme büyütmek mümkündür?

Son dönemde bazı enjekte edilebilir yapay dolgu maddeleri ile bazı ameliyatsız meme büyütme işlemleri yapılmaktadır. Ancak en doğru ve akılcı yöntem, silikon implantlar veya yağ dolgusu ile meme büyütme ameliyatı yapmaktır.

Meme silikonu ameliyatı nasıl yapılır?

Meme silikonu ameliyatı rahat ve güvenli bir ameliyattır. Yaklaşık bir saat kadar sürer. Görünen meme hacmini daha büyük göstermek için meme dokusu altına protez (implant) yerleştirilir. Büyütme ameliyatlarının planlanmasında birçok faktör işin içine girer.

1- Ne tip bir meme protezi / implantı kullanılacak (su içerikli, silikon içerikli, yuvarlak, damla, düz yüzeyli, pürüzlü yüzeyli)

2- Meme protezi nereye yerleştirilecek (kas altı, meme dokusu altı, kas fasyası altı)

Silikon

Meme büyütme ameliyatında kullanılan meme protezleri

Farklı markalarda, farklı yapılarda, farklı yüzey özelliklerinde ve farklı şekillerde yüzlerce çeşit meme implantı vardır.

Tüm meme implant markaları belli minimum standartların üzerindedir ve güvenilirdir. Ancak bazıları daha ön plandadır ve marka bilinirliği ve güven indeksi daha fazladır. Cerrahlar genelde kendilerinin diğerlerine kıyasla daha çok memnun kaldıkları bir meme implant markası ile uzun yıllar çalışırlar.

Meme silikonu çeşitleri nelerdir?

Damla şeklinde silikon protezler ve yuvarlak şekilde silikon protezler vardır. Damla şekilli protezler daha doğal bir büyüme oluştururlar. Yuvarlak meme protezleri ise daha iddialı bir görünüm ile büyüme sağlarlar. Tabii ki burada kullanılacak silikon protezlerin boyutları da önemlidir. Normal veya doğal bir büyüme oluşturmak için orijinal meme tabanının ölçülerini aşmayacak bir silikon protez seçmek gerekir. Ancak daha büyük, iddialı bir görünüm için mevcut anatomik sınırları biraz zorlamak gerekebilir.

Meme protezinin silikonu) içinde ne vardır?

Meme implantlarının içeriklerine baktığımızda su içerikli ve silikon yapıda meme implantları olduğunu görüyoruz. Bizim tercihimiz silikon yapıda meme protezlerinin kullanımı yönündedir. Dünyadaki kullanım ve tercihlere baktığımızda da silikon içerikli meme protezlerinin daha yaygın olduğunu görüyoruz. Bunun en büyük nedeni su içerikli protezlerin zaman içinde dışarıya su sızdırması ve iç hacimsel dolgunluklarının zamanla azalabilmesi ve bir de su hareketinin bazen hissedilebilmesidir.

Göğüs Silikon Ameliyatı

Meme protezlerinin (silikon) yüzeyi nasıldır?

Meme silikon protezleri farklı yüzey özellikleri gösterebilirler. Burada protezler yüzeyi pürüzlü (textured, micro-textured) veya pürüzsüz (smooth surface) olarak ikiye ayrılır. Protez tercihi cerrahın seçimine göre yapılır. Bizim yaygın kullanımımız pürüzlü yüzey özellikleri olan implantlardan yanadır. Çünkü pürüzlü yüzeye sahip protezlerin tutunma özellikleri daha iyidir. Bu protezlerde bulundukları yerde yer değiştirme veya dönme gibi sorunlar daha az gözlemlenir.

Meme silikonu ameliyatı kimler için uygundur, hangi durumlarda yapılır?

Meme silikonu ameliyatı bir veya iki memesinde görsel açıdan yeterli meme dolgunluğu bulunmayan ve genel anestezi almasında sakınca olmayan kişiler için uygundur.

Meme silikonu ameliyatı için yaş sınırı var mıdır?

Meme silikonu ameliyatı için keskin yaş sınırları olmamakla birlikte ameliyat olacak kişilerin fiziksel ve mental açıdan yeterli olgunlukta olmaları ve kendi başına karar alabilme yetisine sahip olmaları beklenir.

Meme protezi konulacak hasta eğer kırk yaş üzerinde ise ameliyattan önce mamografi ve ultrasonografi gibi radyolojik tetkikler yapılır.

Meme silikonu ameliyatı ne kadar sürer?

Meme silikonu ameliyatı yaklaşık 40 – 70 dakika arası sürmektedir.

Operasyon

AMELİYAT SONRASI

Meme büyütme ameliyatı sonrasında hastanede yatmak gerekir mi?

Bir gece yatış önerilir. Hasta isterse aynı gün operasyondan altı saat sonra da taburcu olabilir.

Meme silikonu taktıranlar operasyon sonrasında nelere dikkat etmelidir?

­-Meme estetiği sonrasında üç hafta boyunca koruyucu sutyen kullanılması gerekir.

-Ameliyattan hemen sonraki günlerde araç kullanımı önerilmez.

-İlk bir ay yoğun fiziksel aktiviteden kaçınılması önerilir.

-İlk bir ay kişinin yüzüstü yatmaması gerekmektedir.

-Ameliyattan sonra duş almaktan kaçınılmalıdır. Ameliyat sonrası üçüncü gün duş yapılabilir.

-Yüzme, sauna ve SPA gibi ıslak ya da nemli, hijyen konusunda emin olunamayan mekânlardan bir süre uzak durulması ameliyat olunan bölgeyi korumak için önemlidir.

-İlk bir ay memelerde temas hassasiyeti olabilir. Kişiler bu durum karşısında endişe etmemelidir.

Göğüs Silikon Ameliyatı

Meme silikonu ameliyatı sonrası dikiş alımı yapılır mı?

Meme silikonu ameliyatı sonrasında dikiş alımı yoktur. Ameliyat sırasında, eriyen dikişler kullanılır.

Meme büyütme ameliyatı yaptıranlar ne kadar sürede iyileşir?

İyileşme süresi 2-3 gündür. Ancak ameliyat olan kişi ilk üç hafta boyunca meme bölgesini korumalı, dikkatli davranılmalıdır.

Ameliyat sonrasında ne zaman işe başlanabilir?

Eğer kişi profesyonel sporcu değilse veya aktif fiziksel bir iş yapmıyorsa ameliyatın ikinci veya üçüncü günü işe başlayabilir.

Meme silikonu ameliyatı riskli bir operasyon mudur?

Her ameliyatın genel ve kendine özel riskleri vardır. Meme silikonu ameliyatı ameliyat süresi kısa, sonuçları hemen belli olan hem hasta hem hekim açısından oldukça rahat bir operasyondur.

Meme büyütme ameliyatında, memenin büyütülmesi vücut için yabancı bir madde ile sağlanabildiğinden, silikon proteze ait birtakım sorunlar nadiren de olsa yaşanabilir. Silikon protez çevresinde kapsül adı verilen bir zarın gelişmesine bağlı sertleşme ve daralmalar olabilir. İnce zar herhangi bir probleme yol açmaz ancak orta kalınlıkta bir zar oluşması halinde memelerde hafif bir sertlik ve meme tabanında belirginlik fark edilebilir.

Vücut bu yabancı maddeyi kabul etmeyip protez etrafında kalın bir zar oluşursa (kontrakte kapsül) memelerde sertlik ve asimetri görülebilir. Hafif ve orta kapsüler kontraktür durumunda, protez etrafındaki kapsülün giderilmesi için dıştan masaj ve gereğinde ek ameliyatlar yapılır. Ağır kapsül kontraktürü ortaya çıktığında ise protezi çıkarmaktan başka seçenek yoktur.

Silikon taktırmanın yan etkileri var mıdır?

Ameliyat sonrasında meme bölgesinde ödem ve ağrı şikâyetleri görülebilir. Ameliyata bağlı kanama ve enfeksiyon nadir görülen durumlardır. Bazı hastalar ameliyattan sonra meme başlarında artan veya azalan duyarlılıktan ya da kesi çevresinde hissizlikten şikâyet ederler. Bu genellikle geçicidir.

Estetik

Meme silikonlarının ömrü ne kadardır?

Meme silikonu ne kadar dayanır, meme silikonunu ne zaman değiştirmek gerekir gibi sorularla sık karşılaşıyoruz. Aslında dokuları zorlamayacak boyutlarda seçilen meme protezi, iyi cerrahi tekniklerle uygulandıysa ve sonrasında da iyi bir koruma sağlandıysa bu silikonlara belirli bir ömür biçmek doğru değildir. On beş yıldan uzun süren kullanımlar olabileceği gibi daha kısa zaman içinde problem yaşanan durumlar da ortaya çıkabilir. Hastanın ameliyat sonrası her beş yılda bir kontrol yaptırması gerekir. Bu konuda daha ayrıntılı bilgiye ulaşmak için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

İleride meme protezlerinin değiştirilmesi gerekirse bu zor bir işlem midir?

Hayır, meme protezi değiştirme ameliyatı zor bir işlem değildir. Eski protezler çikartılır, mevcut kapsül ve yabancı dokular temizlenir, yeni protez yerleştirilir. Gerekli görülürse protezin yeri de değiştirilir.

Meme silikonu taktırmak memelerdeki sarkık görüntünün düzelmesini sağlar mı?

Hayır sağlamaz. Silikon meme implantı sadece dolgunluk sağlar. Meme başının ve genel olarak memenin yerini değiştirmez.

Hafif sarkma olan memelere büyütme yapmak mümkün müdür?

Evet, burada meme başının pozisyonu ve memedeki sarkma miktarı önemlidir. Bazen büyütme ameliyatı ile birlikte dikleştirme ameliyatı da yapmak gerekebilir.

Meme dikleştirme ameliyatı ile meme silikonu ameliyatı aynı anda yapılabilir mi?

Evet, meme silikonu ve meme dikleştirme ameliyatları tek başlarına uygulanabilecekleri gibi birlikte de yapılabilirler.

Silikon taktırıp memelerin doğal görünümünü korumak mümkün müdür?

Evet, mümkündür. Yeni model, yeni yüzeyli ve özel kıvamlı anatomik (damla şekilli) silikon implantlar ile hem temasla hissedilen hem de görsel olarak belli olan son derece doğal memeler yapılabilmektedir.

Göğüs Silikon Ameliyatı

Silikon dışarıdan bakılınca kolayca anlaşılır mı?

Hayır, eğer çok iddialı boyutta bir meme silikonu yerleştirilmediyse dışarıdan bakılınca anlaşılması mümkün değildir.

Silikon protez elle hissedilebilir mi?

Sadece zayıf hastalarda ve büyük implant kullanılan hastalarda, orta hatta veya koltuk altına doğru proteze temas etmek istenirse hafifçe hissedilebilir. Ancak genel temasta silikon implantı hissetmek mümkün değildir.

Takılan silikonu geri çıkartırmak mümkün müdür?

Evet, takılan silikonu çıkartmak veya değiştirmek mümkündür.

Ailesinde meme kanseri olanlar silikon taktırmaktan kaçınmalı mıdır?

Silikonların meme kanseri üzerinde etkisi yoktur. Kanser riskini azaltmaz veya arttırmazlar.

Memelerden biri büyük diğeri küçükse tek bir memeye silikon takılabilir mi?

Olabilir. Ama bu tip vakalarda genellikle başka işlemler de gerekebilir. Meme asimetrisi düzeltimi başka bir konu başlığıdır.

Estetik

Meme büyütme ameliyatı sonrası denize girilebilir mi?

Ameliyat olan kişi üç hafta sonra denize girmeye başlayabilir.

Silikon ameliyatı yazın yaptırılabilir mi?

Evet, yazın da ameliyat olunabilir.

Silikon taktırmak spor yapmayı engeller mi?

Hayır, özellikle subglanduler-subfasyal yerleşimli meme protezleri spor yapmanızı kesinlikle engellemez. Burada tabii ki seçilecek meme protezi boyutları da önemlidir. Küçük-orta boy protezler daha sportif olacaktır.

Meme silikonu taktırmak ileride süt vermeyi engeller mi?

Meme büyütme ameliyatı teknik ve teorik olarak süt salgılanmasını engellemez.

Kişinin meme başı içeriye dönükse, meme büyütme ameliyatı sonrasında bu durum düzelir mi?

Meme büyütme ameliyatlarından sonra genellikle çok gömülü olmayan meme başları dışarıya çıkıyorlar ve daha normal görünüyorlar. Ancak bu durum yeterli olmazsa, hemen aynı esnada meme ucunu dışarıya alma işlemi de yapılabilir.

Göğüs Silikon Ameliyatı

Meme silikonu taktırdıktan sonra nerede iz olur?

Son iz giriş yerine göre koltuk altı, meme başı veya meme altına yerleştirilebilir. Hepsinde de oldukça iyi iyileşme olur ve zaman içinde neredeyse belirsiz hale gelirler. İz en fazla 5 cm uzunluğundadır.

Meme silikonu patlar mı?

Hayır. Silikon implantların patlamaya sebep olacak bir enerji birikimleri yoktur. Sıkıştırarak da patlamaya sebep olamazsınız. Ancak zaman içinde, kıvrılma ve katlanmalara bağlı dış kılıfta kırılmalar olabilir. Bunlar nadir durumlardır. Silikon protezlerin dış yüzeyi çok ince olmakla birlikte dış darbelere karşı oldukça dayanıklılardır.

Protezler yırtılır mı?

Protezin yırtılması nadir bir durumdur, araç içi trafik kazalarında olduğu gibi sıkışmalarla, yüksekten düşmelerle ve delici alet yaralanmaları ile ortaya çıkabilir.

Meme silikonu taktırdıktan sonra meme muayenesi ya da ameliyatında problem yaşanır mı?

Silikon protezi daha sonra yapılacak mamografi çekimi ve cerrahi işlemler için problem oluşturmaz. Silikon protez mamografide bir boşluk olarak görülür. Herhangi bir rahatsızlığa bağlı olarak ameliyat olunması gerektiğinde ise standart prosedürler uygulanır.

Meme büyütme fiyatları hakkında nereden bilgi alınabilir?

Meme silikon ameliyatı fiyatları hakkında detaylı bilgiyi +90 212 255 40 40 numaralı telefondan bize ulaşarak öğrenebilirsiniz.

Diğer iletişim kanallarımızdan bize ulaşmak için lütfen tıklayın.

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.