GENİTAL BÖLGE ESTETİĞİ

Genital estetik içerisinde kadında dudakların şekillendirilmesi, vagina girişinin daraltılması ve erkeklerde de penisin kalınlaştırılması işlemleri vardır.

 Vajinal estetik (Vajinoplasti – Perineoplasti)

Doğum sonrası elastikiyeti azalan ve sarkan rahim ile mesanenin onarılması gerekir. İşlevsel operasyonların idrar torbası, rahim, mesane sarkması ve cinsel hayatı olumsuz etkileyen vajina genişlemesi durumunu gidermek ve sağlığı tehdit edebilecek diğer sorunları ortadan kaldırmak için yapılır. Normal doğum ve kürtaj gibi jinekolojik müdahaleler sonrasında genişleyen vajinanın daraltılması işlemi olan vajinoplastide amaç, vajinanın küçük bir operasyonla daraltılarak estetik ve işlevsel olarak yenilenmesidir.

İç dudak küçültülmesi (Labiaplasti)

Sık rastlanan genital estetik sorunlardan biri, dış ve iç dudakların büyüklüğü ve sarkmalardır. Cinsel estetik ameliyatlardan biri olan labiumların düzeltilmesi operasyonlarına “Labia Minora Labiaplasti” veya sadece “Labiaplasti” denir. Küçük dudaklar (labium minus), büyük dudakların arasında ince deri kıvrımı şeklinde uzanır. Önde orta çizgide birleşerek klitorisi bir kılıf gibi örterler. Küçük dudaklar arkaya doğru küçülür ve belli belirsiz bir kıvrım halini alır. Bazı kadınlarda iç dudakların dış dudaklardan dışarı sarkacak şekilde uzun olması tıbben önemli bir sorun yaratmasa da estetik görünümü bozabilir. Doğuştan varolabilen, doğumdan sonra ya da aşırı kilo alıp verme sonucu da oluşabilen bu durum kadının cinsel hayatını kabusa dönüştürebilir. Evli veya bekar, doğum yapmış ya da yapmamış dileyen herkese bu operasyon yapılabilir.

Labiaplasti ameliyatı

Lokal veya genel anestezi altında 30 – 40 dakika süren işlemde eriyen dikişler kullanıldığı için dikiş alma sorunu yaşanmamaktadır. Bu ameliyat kızlık zarına zarar vermez, cinsel ilişkiye, orgazma, gebe kalmaya ve doğum yapmaya herhangi bir zararı veya engeli yoktur. Ameliyattan sonra idrar yapma ile ilgili bir sorun yaşanmaz, ameliyat bölgesinde aşırı derecede ağrı ve yanma olmaz. Yara iyileşmesi bir haftada tamamlanır. Ameliyattan 3-4 hafta sonra cinsel ilişkiye girilebilir. Dıştan bakıldığında ameliyat izi fark edilmez. 2 gün sonra duş alınabilir.

Penis kalınlaştırma

Penis kalınlaştırma işlemi yağ dolgusu ile veya basit hyaluron dolgularla yapılabilir. Yağ dolgusu işlemi genel anestezi ile hastane ortamında uygulama gerektirir. Basit dolgularla ise lokal anestezi ile sadece penis bölgesi uyuşturularak, hyaluran dolgular ise basit bir şekilde yapılabilir. Hyaluron dolguların hacminde zaman içerisinde çeşitli oranlarda azalma olur ve takviye yapılması gerekir. Hastalar günlük işlerine hemen dönebilirler.