Yüz Germe Ameliyatı – Yüz Gerdirme Hakkında Merak Edilenler

Yüz Germe Ameliyatı

Yüz germe ameliyatı estetik cerrahinin en çok başvurulan ameliyatlarından biridir. Yaşla beraber yüz ifadesi yorgun, bitkin bir ifade kazanır ve bu ifade yüzün üzgün görünmesine neden olur. Kadınlar aynada gördükleri üzgün ifadeyi değiştirmek ve yüzün deformasyonlarını gidermek için yüz gerdirme estetiği yaptırdıklarında, olduklarından daha genç bir görünüme kavuşurlar. Bu nedenle yüz germe özellikle kadınlar arasında çok popülerdir.

Yüz germe ameliyatı hakkında tüm merak ettiklerinizi aşağıdaki soru-cevaplarda bulabilirsiniz.

“YÖNTEMLER AMELİYAT ADAYLARININ İHTİYAÇLARINA GÖRE BELİRLENİR”

Yüz germe yöntemleri nelerdir?

Yüz bölgesi, estetik ve plastik cerrahi açısından üst yüz, orta yüz ve alt yüz bölgeleri olarak kabaca sınıflandırılabilir. Üst yüz bölümünde; göz çevresi, göz kapakları, şakak ve alın bölgesi vardır. Orta yüz bölümünde; alt göz kapakları, elmacık kemikleri ve yanak bölgeleri vardır. Alt yüz bölümünde ise ağız, alt çene hattı ve boyun bölgesi bulunur. Germe yöntemleri, işlemin yüzün hangi bölgesine uygulanacağına göre değişmektedir. Örneğin; alt yüzü ilgilendiren bir germe işlemi için “boyun germe” işlemi uygulanmaktadır. Orta yüze yapılacak germe işlemi için “orta yüz germe” uygulanır. Üst yüz bölümü için de alın germe, kaş kaldırma ve beraberinde blefaroplasty gibi işlemler yapılabilir. Kısacası yüzün her bölgesi için farklı bir germe yöntemi kullanılır. Bu yöntemler ise ameliyat adaylarının yüz anatomisine ve ihtiyaçlarına göre belirlenir.

Yüz Germe Ameliyatı

Ameliyatsız yüz germe mümkün müdür?

Maalesef ameliyatsız yüz germe mümkün değildir. Ameliyatla elde edilecek sonucu taklit etmek amacı ile yüz derisini askılayıcı çeşitli ipler (minimal girişimli veya girişimsel olmayan) ve cihazlarla yapılan işlemler vardır ama bunlar gerçek anlamda germe değillerdir. Yüze yapılan askılama işlemleri asla benzer etki yaratamaz ve kalıcı olmazlar. Deri dokusunun hiçbir taşıyıcı özelliği yoktur. Yüz derisi altındaki taşıyıcı bağ dokusu revize edilmediği sürece tam bir yüz germeden söz edilemez. Cihazlar ise sadece yüz derisine sıkılaştırma etkisi yapar ve bu da yüz germe anlamına gelmez.

Yüz germe ameliyatı için uygun adaylar kimlerdir?

Ortalama 40 yaş ve üzerinde olanlar veya 40 yaş altında olmasına karşın, boyun, yüz ve dudak kenarlarında, yanaklarında sarkma olan erkek ve kadınlar yüz germe estetiği için uygun adaylardır. Bu ameliyat, yapısal ve genetik nedenlerle daha erken yaşlarda da tam veya limitli olarak yapılabilir.

Yüz Germe Estetiği

ÖNCESİ VE SONRASIYLA YÜZ GERME AMELİYATI

Yüz germe ameliyatı öncesi nelere dikkat edilmelidir?

Yüz germe ameliyatlarından birini olacak hastanın kan sulandırıcı ilaçlar kullanmaması ve genel sağlık durumunun iyi olması gerekir. Yüz germe ameliyatı sigara içen hastalara, yüksek tansiyon hastalarına ve kontrolsüz diyabet hastalarına ne yazık ki uygun değildir. Eğer kişi sigara kullanıyorsa ameliyattan on gün önce sigarayı bırakmalıdır.

Yüz germe ameliyatı ile beraber başka yüz estetiği operasyonları da yapılabilir mi?

Eğer kişi talep ederse yüzün daha genç görünmesini sağlamak için yüz germe ameliyatı ile beraber burun ve göz kapağı estetiği, alın düzeltme, kaş kaldırma ameliyatları da yapılabilir.

Yüz germe ameliyatı nasıl yapılır?

Ameliyat hastane koşullarında, anestezi uzmanının gözetiminde yapılır. Yüz germe operasyonu genel anestezi ile yapılabildiği gibi, intravenöz sedasyon (sakinleştirici ilaçlar eşliğinde) lokal anestezi ile de yapılabilir.

Ameliyat

Yüz germe ameliyatı ne kadar sürer?

Bu tür ameliyatlar, tekniğe ve yapılacak işleme bağlı olarak 3-10 saat arası sürebilir.

Yüz germe ağrılı bir işlem midir?

Yüz germe ameliyatından sonra 2-3 gün boyunca gerginlik ağrısı hissedilebilir. Bunun haricinde ciddi bir ağrı şikayeti olmaz. İyileşme süreci oldukça hızlıdır. Yüzün belli yerlerinde morluklar olabilir ancak bunlar hızla geçerler.

Ameliyat sonrası hastanede yatmak gerekir mi?

Hasta dilerse aynı gün eve çıkabilir ama bir gece hastanede kalıp daha sonra taburcu olunması daha uygundur.

Operasyon

“AMELİYAT SONRASI BİRKAÇ HAFTA GÜNEŞTEN KORUNULMALI”

Yüz germe ameliyatı sonrası iyileşme süreci nasıldır?

En az on beş gün istirahat dönemi olmalıdır. Ameliyat sonrası erken dönem genellikle rahat geçer. Hastaya, gözler, burun ve ağız açık bırakılacak şekilde baş sargısı ve soğuk ped uygulanır. Doku içinde kan birikmesini önlemek amacıyla dren denilen silikon borular kullanılabilir. Drenler en geç iki gün içinde çekilir. Sargı 2-3 gün sonra tamamen açılır. Genel kontrol ve pansuman değişimi yapılır. Saçlar bu dönemde yıkanabilir. Dikişler eriyen türden değilse 5-7 gün içinde alınır. Ödem ve morluklar 7-10 günde büyük ölçüde kaybolmaktadır. Bundan sonra hasta makyaj yapabilir ve günlük hayatına dönebilir. Ancak ameliyat sonrası birkaç hafta güneşten korunulmalı, zorunlu hâllerde ise koruyucu kremler kullanılarak tedbir alınmalıdır.

Yüz germe ameliyatı iz bırakır mı?

Ameliyat izleri saklandığı için belirgin değildir. İz, şakak bölgesinde saçlı deri içinde, kulak önü ve arkasında gizlenir.

Yüz germe gençleşme sağlar mı?

Yüz germe ameliyatları yüz ifadesinde ve görünümünde ciddi gençleşme sağlar.

Estetik

“GENÇLERE DE UYGULANABİLİR”

Yüz germe ameliyatları kaç yaş gençleştirir?

Bununla ilgili net bir rakam verilemez ancak şöyle bir açıklama yapılabilir; yüz germe ameliyatı kişiye ileri yaşa bağlı yüz düşme nedeni ile yapıldıysa ameliyat sonrasında hasta, boynunda ve yüzünde sarkma olmayan yaşına dönecektir. Bununla birlikte yüz germe ameliyatları bazen, yapısal olarak boyun bölgesinde ve orta yüzünde düşüklük olan genç hastalara da uygulanabilir.

Ameliyat sonucu ne zaman etkisini gösterir?

Ameliyat sonrası erken dönemde ameliyat travmasına bağlı doku ödemi olacaktır. 3-4 hafta içerisinde doku ödemi geçer ve sonuç çok daha net biçimde ortaya çıkar.

Yüz Germe Ameliyatı

Yüz germe ameliyatının riskleri nelerdir?

Yüz germe ameliyatında genel ameliyat ve anestezi risklerinin yanı sıra bu ameliyata özgü olarak yüzün önemli duyu ve mimik sinirlerinin hasarlanması riski vardır. Hasarlar genellikle kaba travma sonucu oluşan sinir ödemine bağlı ve geçicidir. Ancak daha ciddi sinir yaralanmaları ve kalıcı mimik hasarları da olabilir. Ayrıca yoğun sigara içen ya da yara iyileşme sorunları olan hastalarda deride iyileşme sorunları da görülebilir.

Yüzde çok önemli mimik ve duyu sinirleri vardır. Ameliyat sahası da bu sinir kas yapılarının olduğu yerdir. Bu yüzden yüz germe ameliyatlarının oldukça dikkatli ve itinalı biçimde yapılmaları gerekir.

Yüz Germe Ameliyatı

Yüz germe ameliyatının etkileri kalıcı mıdır? Tekrar yüz germe ameliyatı olmak gerekir mi?

Yüz germe ameliyatının etkileri kalıcıdır. Ancak zaman aktığı sürece yaşlanma devam edecektir ve bu nedenle bir zaman sonra aynı bölgeye tekrar işlem yapılması gerekebilir. Ancak genellikle 10-15 yıldan önce böyle bir ihtiyaç duyulmamaktadır.

Yüz germe ameliyat fiyatları hakkında nereden bilgi alınabilir?

Yüz germe estetiği fiyatları hakkında bilgi almak için hakkında bilgi almak için +90 212 255 40 40 numaralı telefondan bize ulaşabilirsiniz.

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.