Liposuction Ameliyatı İle İlgili Her şey – Liposuction Çeşitleri ve Fiyatları

Liposuction ameliyatı

Liposuction ameliyatı hakkında tüm merak ettiklerinizi aşağıdaki soru-cevap ve açıklamalarda bulabilirsiniz.

Liposuction nedir?

Lipo, Latincede yağ anlamına gelen terimin kısaltılmış halidir. Suction kelimesi ise emmek anlamına gelir. Dolayısıyla “liposuction” kelime anlamı olarak yağ emmek demektir. Bir başka deyişle; yağ dokusunun parçalanarak aspiratör cihazı ve kanuller yardımı ile emilerek dışarıya alınması işlemine liposuction denilir.

LIPOSUCTION ÇEŞİTLERİ

Liposuction nerelere yapılır?

Çene altı, yanaklar, boyun, kol üst iç yanı, memeler, göğüs, karın, bel, kalça, uyluk, diz iç yanı, bacak arkası gibi vücudun birçok bölgesindeki yağ birikimlerinin liposuctionla yok edilmesi mümkündür. Liposuction ayrıca diğer vücut kontur düzeltme ameliyatlarında (karın germe, meme küçültme vb) tamamlayıcı işlem olarak kullanılmaktadır.

Liposuction çeşitleri nelerdir?

Liposuctionı, operasyon sırasında kullanılan yardımcı cihazları temel alarak; lazer yardımlı liposuction (LAL), vaser yardımlı liposuction (VAL), power cihazı yardımlı liposuction (PAL) ve cihaz yardımı olmadan yapılan liposuction (klasik) olarak çeşitlendirebiliriz.

Emre Gönen

Liposuction ameliyatı kimler için uygundur?

Liposuction ameliyatı bölgesel yağ fazlalığı olan, genel sağlık durumu elverişli ve kendi kendine karar verme yetisi bulunan herkese uygulanabilir.

Liposuction yaptırmak için yaş sınırı var mıdır?

Hastanın kendi kendine karar verme yetisinin bulunması önemlidir, belirgin bir yaş sınırı yoktur.

“LIPOSUCTION İLE ERKEKLERİN KARIN BÖLGESİ ŞEKİLLENDİRİLEBİLİR”

Erkekler de liposuction yaptırabilir mi?

Erkekler de liposuction yaptırabilirler. Erkeklerde kadınlardan farklı olarak iç yağlanma daha ön plandadır. Bu tip karın içi yağlanmaya liposuction yapılamaz. Ancak karın duvarı ve karın kasları iyi durumda olan, kas ayrışması olmayan ve karın içi yağlanması daha az olan erkeklerde cilt altı yağ dokusunu almak için liposuction uygulanabilir. Ayrıca erkeklerde karın bölgesini daha şekilli göstermek amacı ile daha detaylı liposuction uygulaması da yapılabilir.

Liposuction ameliyatı

LIPOSUCTION ( YAĞ ALMA ) AMELİYATI NASIL YAPILIR

Liposuction ameliyatı nasıl yapılır?

Liposuction ameliyathane ortamında, anestezi uzmanının gözetimi altında yapılır. Hastaya, uygulama yapılacak bölgenin genişliği ve bölge sayısına bağlı olarak lokal veya genel anestezi uygulanır. Liposuction ameliyatında inatçı yağlanma bölgesi, özel bir sıvı enjeksiyonu ile şişirilir. Daha sonra bu bölge üzerine veya yakınına birkaç mm uzunluğunda kesiler yapılır. Ardından hastanın durumuna göre 2-4 mm çapındaki kanül denilen metal borular bu kesilerden deri altı tabakası içine sokulur. Kanüller, şeffaf hortumlarla vakum cihazına bağlıdır. Vakum cihazı çalıştırılır ve kanüllerin yağ birikim bölgelerinde uygun derinlikte hareket ettirilmesiyle fazla yağların uzaklaştırılması işlemi başlar. Vakum aracılığı ile yağların emilmesi işlemi arzu edilen vücut hatları ve düzgün bir cilt yüzeyi sağlanıncaya kadar devam eder.

Liposuction ameliyatı ne kadar sürer?

Ameliyat, vakum uygulanacak bölgelerin durumuna göre 1-5 saat arasında sürer.

Liposuction’la en fazla ne kadar yağ alınır?

Liposuctionla hastanın ağırlığının -kilogram cinsinden- %5 i oranında yağ alımı yapılabilir. Gerekli tedbirler alındığı takdirde daha yüksek miktarlara da çıkılabilir.

AMELİYAT SONRASI

Liposuction ameliyatı sonrası vücutta acı/ağrı hissedilir mi?

İşlem yapılan bölgeye göre ameliyat sonrasında bir miktar ağrı, yanma ve acı hissedilebilir. Ancak bunlar oldukça minimaldir ve basit ağrı kesiciler ve istirahat ile kolaylıkla kontrol altına alınabilirler.

Liposuction ameliyatı sonrasında hastanede yatmak gerekir mi?

Eğer ameliyat genel anestezi altında yapılmışsa hastanın 1-2 gün hastanede yatması gerekir.

Liposuction korsesi ne kadar süre kullanılır?

Ameliyat sonrasında hastaya özel korseler giydirilir ve bunları 6 hafta kadar kullanması önerilir.

Liposuction sonrası vücutta iz kalır mı?

Vücutta hafif belli olan izler oluşur. Ancak korkulacak bir şey yoktur çünkü bu izler zamanla tamamen görünmez hale gelirler.

Liposuction ameliyatının sonucu kalıcı mıdır?

Liposuction ameliyatı sonrası yağ hücrelerinin sayısında azalma görülür ve bu hücrelerin kendini tekrar yenilemesi söz konusu değildir. Hasta kilosunu muhafaza ettiği takdirde sonuç kalıcıdır. Ancak hasta aşırı kilo alıp verirse kalan hücreler yağ depolamaya devam ederek hacimlerini arttırdıkları için eksilen hücrelerin hacimsel olarak yerini alabilirler.

Liposuction ameliyatı

Liposuction’ın zararları var mıdır?

Liposuction uygun kişide, uygun biçimde yapıldığında zararı yoktur, hatta aksine faydası vardır, vücudumuzdaki gereksiz yağ yükünden kurtulmak genel sağlığımız için oldukça faydalıdır.

“PRENSİPLERE BAĞLI KALINIRSA KOMPLİKASYON OLMA İHTİMALİ ÇOK DÜŞÜKTÜR”

Ameliyat sonrası oluşabilecek komplikasyonlar nelerdir?

Liposuctionın -özellikle de geniş alanlara uygulanan liposuctionın- ciddi bir operasyon olduğu asla unutulmamalıdır. Vücuttan çıkarılan yağ dokusunun miktarına bağlı olarak vücut metabolizmasında dengeler yeniden düzenlenir. Tüm bu süreç hastayı komplikasyonlara yatkın hale getirir. Yapılan işlemin boyutları büyüdükçe risk de artar. Bu yüzden geniş alan liposuctionı ile kombine edilen büyük ameliyatlardan kaçınmak gerekir. Hastalar hazır anestezi almışken hepsi ve her şey birden olsun şeklinde düşünme eğiliminde olabilirler, bu kesinlikle çok yanlış bir yaklaşımdır. Doktorlar prensiplere bağlı kaldığı sürece ameliyat sonrası komplikasyon yaşanma ihtimali çok azdır.

Liposuction ameliyatı sonrası vücutta sarkma olur mu?

Liposuction direkt olarak sarkma nedeni değildir. Eğer mevcut deride gevşeklik varsa liposuction sonrası sarkma da kaçınılmaz olacaktır. Böyle durumlarda liposuction ile beraber germe işlemi de yapılabilir.

Estetik

Liposuction morlukları nasıl geçer?

Liposuctionda oluşan morluklar morluk giderici kremlerin kullanılması ile 1 hafta içinde hızlıca geçer.

Liposuction sonrası şişlik ne zaman iner?

Liposuction sonrası 10-15 gün içinde ödemin çoğu geçer ama vücuttaki şekillenme 3-6 ay boyunca devam eder.

“AMELİYAT SONRASI İYİLEŞME SÜRELERİ DEĞİŞİKLİK GÖSTERİR”

Liposuction sonrası iyileşme süreci nasıldır?

Tüm liposuctionlar aynı değildir. Liposuction yapılan bölge sayısı, bölgelerin büyüklüğü, alınan yağ dokusu miktarı ve hastanın kan değerleri gibi faktörler iyileşme süresini etkiler. Örnek olarak 1 alan liposuction yapılmış, 1-2 lt yağ alınmış bir hastanın iyileşme süresi ile 3-5 alan liposuction yapılmış ve 5-8 lt yağ alınmış bir hastanın iyileşme süresi aynı değildir. Lokal anestezi ile küçük alanlara yapılan liposuctionlarda iyileşme çok hızlıdır. Hasta aynı gün taburcu olup ertesi gün günlük hayatına dönebilir. Büyük alanlar içeren majör işlemlerde ise genellikle 2 gün hastanede yatmak gerekir. Ameliyat sonrası ilk 3-5 gün hasta için biraz yorucu geçer. Genellikle böyle büyük operasyon sonrası hastalar 10-12 gün içinde kendilerini daha iyi hissetmeye başlarlar.

Liposuction ameliyatı

Liposuction sonrası beslenme nasıl olmalıdır?

Liposuction ameliyatı sonrasında özel bir beslenme vermiyoruz. Ancak aşırı kalori alımından kaçınmak gerekir. Kilo alındığı takdirde farklı alanlarda yağ dokusunda büyüme olabilir.

Liposuction ameliyatı sonrasında spora başlamak için ne kadar beklemek gerekir?

Liposuction ameliyatından 2-3 hafta sonra yavaş yavaş spor aktivitelerine başlanabilir.

LIPOSUCTION AMELİYATI HAKKINDA MERAK EDİLENLER

Liposuction ile kilo verilir mi?

Liposuction ameliyatının amacı kilo verdirmek değildir. Esas amaçlanan vücudu şekillendirmektir ancak alınan yağ miktarına bağlı olarak kiloda azalma olur; ne kadar kilo verileceği ise hastadan çıkarılan yağ miktarına bağlı bir durumdur.

Yağ alma

Liposuction kaç beden inceltir?

Bu sorunun cevabı çok açık değildir ama iyi yapılmış bir liposuction sonrası hastanın kemik iskelet yapısının izin verdiği ölçüde sıfır bedene kadar incelebilinir.

Liposuction ile lipoliz arasındaki fark nedir?

Lipoliz kelime anlamı olarak bir şey ifade etmez. Lipo “yağ” anlamına gelir. Lyzis ise “öldürmek” anlamındadır. Yani lipolizin anlamı yağ öldürmektir. Her liposuction işleminde lipoliz de yapılır. Liposuction yapmadan yani öldürülen-parçalanan yağları dışarıya almadan yapılan işlemlere belki sadece lipoliz denebilir. Bu tip bir işlem sadece küçük sınırlı alanlara veya selülitli alanlara yapılabilir. Sadece lipolizin kullanım alanı yok denecek kadar azdır. Ancak bazen lazer yardımlı liposuction işlemi de “lazer lipoliz” olarak adlandırılır. Aslında birbirlerinden farklı şeylerdir.

Liposuction hangi durumlarda işe yaramaz?

Liposuctionın işe yaramayacağı bir durum yoktur ancak yetersiz kalabilir, bazı durumlarda liposuctionla birlikte germe ameliyatı yapmak da gerekebilir.

Liposuction ameliyatı

“LIPOSUCTION AMELİYATI HAMİLELİK İÇİN ENGEL TEŞKİL ETMEZ”

Liposuction yaptırmak hamilelik için engel teşkil eder mi?

Hayır, liposuction yaptırmak hamilelik için hiçbir engel teşkil etmez.

Liposuction yaptıranların işlemle ilgili yorumları nelerdir?

Liposuction yaptıranların yorumları iyi yapılmış bir işlem sonrası genellikle çok doğru bir karar aldıkları ve kendilerine büyük bir iyilik yaptıkları şeklindedir. Hastalar liposuction sonrası hayal ettikleri vücut şekline kavuşmanın mutluluğunu yaşarlar.

Liposuction fiyat bilgisi nereden alınabilir?

Liposuction fiyatları hakkında bilgi almak için +90 212 255 40 40 numaralı telefondan bize ulaşabilirsiniz.

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.