Yağ İşlemleri

YAĞLANMA

Yağlanma problemi günümüz hayatının ciddi bir soruunu haline geldi. Düzensiz beslenmelerimiz ve sosyal hayatımız bunu en büyük sebebidir belkide. Tabiki genetik yapımızın da yağ miktarının belirlenmesinde ciddi bir etkisi vardır. Ancak günümüz dünyasının getirdiği sosyalleşme ihtiyacından kaynaklanan değişen yeme ve içme alışkanlıklarımız yağ birikimi ile savaşmamızda en büyük engelleyicimiz olabilir. Gündüz çoğu zaman hızlı ve kalorili yiyeceklerle hızlıca öğünlerimiz geçiştiririz, sabahları çoğu zaman hamurlu birşeyler atıştırırız veya şekerli ve kremalı bir kahve içeriz. Akşam ve yatmadan önce yiyip içtiklerimiz de cabası. Çoğu zaman aldığımız kaloriler gereksizdir. Yediğimiz atıştırmalıkar, çerezler, sosyal ortamlarda içtiklerimiz , bunların çoğu vücüdumuzun yaşamak için ihtiyacının dışında gereksiz kalori yükü getirirler.

FAZLA KALORİ NE OLUR ?

Peki bu fazla enerji ve fazla kalori yükü ne olacak. Alınan fazla kalori YAĞ hücreleri içinde depolanır. Genellikle yaygın bir depolama yerine belirgin bölgelerimizde bu depolama görevini üstlenmiş yağ hücreleleri vardır. Hepimizde bu depo yerleri farklı olabilir . Kimisinde bel çevresi , kimisinde meme, sırt bölgesi, kimisinde basenler ve bacaklarda bu fazla kaloriler yağ hücreleri içinde depolanabilecek şekle dönüştürülerek biriktirilir. Yağ hücreleri sayıca artmak yerine her bir hücre daha fazla yağ maddesi biriktirerek hacim olarak artarlar ve büyürler. Bu da o bölgenin genişlemesine ve yağlanmasına sebep olur.

BÖLGESEL YAĞLANMA

Bu durum sonuçta ve başlangıçta bölgesel yağlanma dediğimiz durumu oluşturur. Bölgesel yağlanma belirli bir vücut bölgesinin şeklini bozacak şekilde iltaltı yağ miktarının artmasıdır. Eğer bu durum bizi uyarmazsa ve mevcut yaşam alışkanlıklarımızı ve yaşam şeklimizi iyileştirme yönünde çaba sarf etmezsek zaman içinde  genel olarak kilolu bir vücut yapısına sahip olabiliriz.

BÖLGESEL YAĞLANMA İLE SAVAŞ

Bölgesel yağlanmanın farkına varılması uyarıcıdır. Birşeyler yolunda gitmiyor , vucut şeklim bozuluyor. Evet ve hemen bu bölgesel yağlanmadan kurtulmak için diyet, spor, bölgesel incelme cihazları vs vs bir çaba içine girilir. Diyet ve spor herkes için asıl çözüm gibi görülür ancak gerçekten çok çok az kişi için sürdürülebilirdir. çoğumuzun birkaç ay içinde ilk hevesimiz ve azmimizde ciddi azalma olur. Spor ve diyet birlikteliğimiz bozuluk, önce diyet terk edilir, spor süreleri azalır ve zaman içinde de spora gitme faaliyeti de terk edilir, eski yeme alışkanlıklarımıza yavaş yavaş geri dönülür ve belkide ilk aşamada verdiğimiz kiloda birmiktar daha fazlasını bile geri alabiliriz. Peki neden böyle oluyor. Bu senaryo birçoğumuza tanıdık geliyordur eminim.

DİYET ve SPOR

Belki de bizim spor ve diyet yapma ve bu yolla forma girme ve zayıflama hevesimizi kıran en önemli şey bu yolun gerçekten çok uzun olmasıdır. Normal hayat akışımız içinde o kadar çok hızlı sonuçlara ve hemenlere alışmışız ki zaman içinde düzelecek olan şeyler bizi tatmin etmiyor. düzenli spor yapmak ve buna zaman ayırmak gerçekten büyük fedakarlık ister. Bunu yaparken de sonuç görmek insdanı motive eder ama kolay değilldir bir vücudun spora bağlı yeniden şekillenmesi nerden baksanız 6ayı bulur. Zaten rutin hayat içinde iş çıkışı ayırdığımız vakit aslınsa sosyal hayatımızdan da çalmaktadır. Aslında kapalı salonda spor yapmak çok sıkıcıdır gerçekten de. Kendimizi buna resmen zorlarız. Bir de bunu yanında istediklerimiz yemek ve içmek konusundaki kısıtlayılık gerçekten de çekilir gibi değildir. Gerçekten zordur ki hele bir de bunu aylarca yeterli sonuç görmeden sürdürebilmek daha da zordur. Bu aslında yaşam tarzımız olmalıdır. üçbeş ay spor yap diyet yap biraz şekle gir sonra bırakmak olmaz. Onca çaba boşa gidiyor.

DİYET BESLENME

Diyet beslenme yani daha düşük kalori içern besinler ile tokluk hissi yaratma, bu tip besinler tüketmek zayıflamak için en sık kullanılan ve başvurulan yöntemdir. Etkilidir de aslında ama tabiki devam ettirildiği süre içerisinde. Esas sorun da zaten devamlılık sorunudur. ilk tükettiğimiz kaloriler depo yağlarımızdan değil de diğer vucut kısımlarımda elde edildiği için de şöyle bir şikayeti sık duyarız “ben kilo verince yüzüm çöküyor, kollarım inceliyor ama burası duruyor vs ” gibi. Evet çünkü depo bölgesindeki yağlar en son kullanılacaktır. Onca çabaya rağmen halen istemediğimiz bölgedeki yağlanmanın durduğunu görmek hevesimizi kırıyor gerçekten

YAĞLAR NASIL PARÇALANIR ?

Lipoliz : kelime anlamı olarak “yağ hücresini parçalamak veya öldürmek” demektir

liposuction (liposakşın): kelime anlamı olarak “yağ çekmek, yağ emmek, yağ almak” anlamı taşır

Yağları parçalamak/öldürmek ayrı yağları çekmek ayrı işlemlerdir.

Yağ hücrelerini nasıl parçalarız ve öldürürüz. Bu amaç için çeşitli yöntemler vardır. Manuel olarak el kanulleri ile, lazer enerjisi ile, ultrason (vaser) enerjisi ile ve mekanik vibrasyon (PAL) ile yağ dokusu vakum ile dışarıya çekilebilir hale getirilir.

Lazer kullanımı: (lazer yardımlı liposuction, lazer lipoliz )Çeşitli lazer kaynakları kullanılabilir. Çeşitli dalga boylarindaki bu enerji odaklanmış ısı enerjisi ile yağ hücrelerini eritir ve sıvılaştırır. Sonuçta yağ dokusunun dışarıya alınması kolaylaşır. Daha homojen bir yağ alma işlemi yapılır. Özellikle az yağ olan alanlarda çok etkilidir. Geniş yağ dokusu bulunan alanlarda bence gereksizdir. Ayrıca karın gibi boşluklu yüzeylerde kullanımı tehlikeli olabilir. İyi derecede deri sıkılaşması da sağladığına inanılır. sonrasında liposuction yapmaz isek, sadece lipoliz yapılan küçük sınırlı alanlarda işleme sadece lazer lipoliz denilir.

ultrasound kullanımı : özelleştirilmiş ve odaklanmış ultrason enerjisi ile yağ hücreleri patlatılıp sıvılaştırılabilir. böylelikle dışarıya alınmaları kolaylaşır. Etkilidir. Dikkatli olunması gerekir. Lazer kadar yanık oluşturma riski vardır. iyi derecede cilt sıkılaştırma etkisi vardır.

mekanik vibratör cihazı: liposuction kanulu vibratöre takılır. makinanın vibrasyon gücü ile mekanik olarak yağ hücreleri parçalanır. en iyi yanı parçalama işlemi ile beraber liposuction da yapılır. sert alanlarda ve zor bölgelerde çok etkilidir. kas gücü kullanımını azaltır.