Göğüs Dikleştirme

Meme dikleştirme ameliyatı hakkında merak ettiğiniz her şeyi aşağıdaki soru cevaplarda bulabilirsiniz.

MEME SARKMASI

Ameliyat dışı yöntemlerle meme dikleştirme mümkündür?

Hayır, cerrahi düzeltim dışında meme dikleştirmek mümkün değildir.

Meme sarkması neden olur?

Meme sarkması memelerin kendi yapısından da kaynaklanabilir, sonradan da gerçekleşebilir. Büyük memelerde genellikle memenin yapısı nedeniyle sarkma olur. Sarkma, zaman içinde yer çekimi ve yaşın ilerlemesi gibi etkenlerle birlikte gerçekleşebilir. Meme sarkmasına etki eden diğer faktörler; sütyen kullanma alışkanlıkları, sık kilo alıp verme, gebelik ve emzirmedir. Bu faktörlerin neden olduğu tüm problemler MASTOPEXY (mastopeksi) operasyonu ile düzeltilebilir. Meme dikleştirme ameliyatıyla aynı zamanda göğüslerdeki asimetriler, farklılıklar da düzeltilebilir.

GÖĞÜS DİKLEŞTİRME OPERASYONU

MASTOPEXY (mastopeksi) nedir?

MASTOPEXY (mastopeksi) meme askılama anlamına gelir. Aslında gerçekten bir askılama işlemi yapılmamaktadır. Meme zarfını oluşturan deriye ve meme bezine şekillendirme yapılır ancak sonuçta meme yukarı taşınmış askılanmış gibi görülür. Aslında bu tanım sarkmış meme dokusunun derlenmesi ve toparlanması işlemini ifade eder. Yaygın kullanım ile “Meme toparlama” veya “Meme dikleştirme” de denir.

Meme dikleştirme ameliyatına nasıl hazırlanılır?

Hastanın istekleri ve şikâyetleri dinlenir. Başka bir hastalığı olup olmadığı sorgulanır. Özgeçmiş bilgileri alınır, gebelik , emzirme , menstrual siklus, geçirilmiş operasyonlar gibi bilgileri not edilir. Vectra xt 3D ile meme fotoğrafları 3 boyutlu olarak değerlendirilir. MASTOPEXY (mastopeksi) ameliyatı sanal olarak simüle edilerek, ameliyat sonucu hastaya önceden gösterilir. Mastopexy ile beraber implant (göğüs silikonu) yapılıp yapılmayacağına karar verilir. Vectra ile gösterilen sonuçlar üzerinde tartışılır, nelerin mümkün olup nelerin mümkün olmayacağı üzerinde uzlaşıldıktan sonra ameliyat tarihi kararlaştırılır.

Meme dikleştirme operasyonu nasıl yapılır?

Meme dikleştirme operasyonu genel anestezi uygulanarak hastane ortamında yapılır. Meme başının hastanın boyuna ve meme yapısına göre köprücük kemiğinden 19-22 cm uzaklıkta olması istenir, ameliyattan önce bu uzaklığı sağlamak için gerekli plan ve çizimler hazırlanır ve buna uygun olarak meme dikleştirme ameliyatı gerçekleştirilir. Amaç meme başını yukarı almak , fazla meme derisini atmak, meme dokusunu daha yuvarlak ve gergin, diri hale getirmektir.

Bazen meme dikleştirme operasyonu ile birlikte silikon ameliyatı da yapılır. Meme bölgesinde yeterli dolgunluğu sağlamak için silikon implantı kullanmak gerekebilir. Burada hastanın fikirleri önemlidir. Hasta küçük ve dik meme mi istiyor yoksa dik ve dolgun meme mi? Buna göre operasyon sırasında memelere silikon takılıp takılmayacağına karar verilir.

Meme dikleştirme operasyonu sırasında silikon da taktırılabilir mi?

Ameliyatın doğal sonucu olarak memeler eskiye hallerine oranla daha küçük görünürler. Buna ilaveten üst bölüm dolgunluğunu doğal olarak arttırmak imkansızdır. Bu iki sebepten ötürü bazen meme dikleştirme ameliyatı sırasında silikon implant da yerleştirmek uygun olabilir. Burada tabii ki hastanın beklentisi göz önünde bulundurularak karar verilir.

Bu operasyon ne kadar sürer?

Operasyon memenin yapısına göre 2-3 saat arası sürer.

Meme dikleştirme operasyonu kimler için uygundur?

Meme dikleştirme operasyonu ikincil kronik ciddi bir hastalığı olmayan ve memelerinde cerrahi olarak dikleştirmeye ihtiyaç duyan tüm kadınlara yapılabilir.

Meme dikleştirme ameliyatı için yaş sınırı var mıdır?

Bu operasyon yirmili yaşların altındaki kimselere eğer çok ciddi bir sorunları yoksa önerilmez. Bebek sahibi olmayı düşünen kadınlara ise bu operasyonun ileride süt verme işlemini etkileyebileceği hatırlatılır. İleri yaşta bulunan hastalarda ise operasyon öncesi radyolojik meme değerlendirme yapılır ve çıkarılan meme dokuları patolojiye gönderilerek tetkik edilir.

MEME DİKLEŞTİRME OPERASYONU SONRASI

Meme dikleştirme operasyonu ileride süt vermeyi engeller mi?

Süt verme fonksiyonu çeşitli derecelerde etkilenebilir. Burada memelerin ne kadar yukarıya taşınacağı da sonucu etkiler.

Meme dikleştirme operasyonu kalıcı etki sağlar mı, yoksa tekrar sarkma yaşanabilir mi?

Operasyon sonrası zaman içinde göğüslerde hafif derecede gevşeme olabilir ancak memeler eski sarkık hallerine dönmezler.

Meme dikleştirme operasyonu yaptıranlar operasyon sonrasında nelere dikkat etmelidir?

Meme dikleştirme ameliyatı yaptıranlar operasyon sonrasında genel hijyen kurallarına dikkat etmelidir.

-Üç gün süreyle duş alınmamalıdır.

-Bir süre ağır işler yapmaktan kaçınmak gerekir.

-Üç hafta kadar süreyle ameliyat sütyenleri kullanılmalıdır.

-Operasyon geçiren kişi bir süre yüzüstü yatmamalıdır.

-Hastadan bir ay kadar yüzmemesi, saunaya ve hamama girmemesi ve istenir.

-Hastanın altı hafta boyunca ağır sporlardan uzak durması gerekir.

-Dikiş yapılan bölge her zaman temiz ve kuru tutulmalıdır.

Meme dikleştirme operasyonu sonrası ağrı hissedilir mi?

Meme dikleştirme operasyonu genellikle belirgin bir ağrıya neden olmaz.

Meme dikleştirme operasyonu sonrası işe ara vermek gerekir mi?

Operasyon sonrası hastaya üç gün istirahat önerilir.

Ameliyattan bir süre sonra dikiş alımı yapılır mı?

Ameliyat sırasında eriyen malzemeler kullanılır, bu yüzden dikiş alınmasına gerek yoktur.

Meme kaldırma ameliyatı memedeki çatlakları geçirir mi?

Operasyonun böyle bir amacı yoktur.

Operasyon sonrasında göğüslerde iz kalır mı?

Ameliyat olan yerde bir miktar iz olacaktır. Ameliyat izleri ilk aylarda daha belirgindir ancak bir yıl kadar sonra neredeyse belirsiz hale gelirler.

Meme dikleştirme fiyatları hakkında nereden bilgi alınabilir?

Meme dikleştirme ameliyatı fiyatları hakkında detaylı bilgiyi +90 212 255 40 40 numaralı telefondan bize ulaşarak öğrenebilirsiniz.

Diğer iletişim kanallarımızdan bize ulaşmak için lütfen tıklayın.

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.