Göğüs estetiği vücut güzelliğinin en önemli bütünleyici parçalarından biridir. Meme yapısının estetik açıdan görünümü estetik cerrahinin önemli bir alanıdır. Göğüs estetiği günümüzde oldukça popüler bir konu haline gelmiştir. Bence bunun en önemli nedeni meme ameliyatlarının artık eskisi gibi korkulan ameliyatlar olmamasıdır.

Peki göğüs bölgesinin estetik sorunları nelerdir ve bunları gidermek için hangi yöntemler kullanılır?

GÖĞÜS BÜYÜTME

Yeni silikon meme protezleri ile son derece güvenli, rahat ve doğal göğüs büyütme yapmak mümkündür. Ameliyat sonrası çok rahat ve konforludur. Birkaç günlük hafif ağrı ve dolgunluk hissinin ardından bu dönem çok rahat atlatılır.

Göğüs büyütme ameliyatı hakkındaki detaylı açıklamalarımızı Göğüs Silikon Ameliyatı Hakkında Tüm Detaylar ve Göğüs Büyütme Yöntemleri – Dolgun Göğüslere Sahip Olmak İçin Üç Yol  yazılarımızdan okuyabilirsiniz.

GÖĞÜS KÜÇÜLTME

Göğüs küçültme ameliyatları da artık eskisi kadar korkulan operasyonlar değildir. Anestezinin de zaman içinde çok ilerlemesi ve yeni tip anestezik ilaçların gelişmesi ile bu tip ameliyatlar daha güvenli ve konforlu hale getirmiştir. Ortalama 3 saat süren göğüs küçültme ameliyatı sonrasında 1 gece hastane yatışı önerilir. Küçültme ameliyatları sonrasında ağrı çok azdır. Genellikle ameliyat sonrası dönem çok rahat geçer. 3 veya 4 gün dinlenme yeterlidir.

Göğüs küçültme ameliyatı hakkındaki detayları Göğüs Küçültme Ameliyatı Hakkında A’dan Z’ye Tüm Merak Edilenler başlıklı yazımızda okuyabilirsiniz.

GÖĞÜS DİKLEŞTİRME VE TOPARLAMA

Göğüs dikleştirme ameliyatı temel olarak göğüs küçültme ameliyatı ile aynıdır. Aralarındaki fark, göğüs dikleştirme ameliyatında küçültme ameliyatına göre daha az doku çıkarımı yapılmasıdır. Kesi yeri daha küçüktür. Göğüsün dikleştirilme miktarına bağlı olarak ameliyat sadece meme başından bile yapılabilir. Ameliyat sonrası neredeyse hiç ağrı olmaz. Hastalar aynı gece taburcu olabilir.

Göğüs dikleştirme ameliyatı hakkındaki detayları Göğüs Dikleştirme Operasyonu ile Meme Toparlama başlıklı yazımızdan okuyabilirsiniz.

GÖĞÜS DİKLEŞTİRME VE BÜYÜTME

Burada bilinmelidir ki göğüs dikleştirme yapılırken az da olsa göğüste küçülme olacaktır. Bu yüzden, eğer kişi dik ve dolgun göğüslere sahip olmak istiyorsa dikleştirme ameliyatı sırasında göğüse protez yerleştirme de yapılmalıdır. Silikon protezi, meme dikleştirme için yapılan kesiden yerleştirilir. Ameliyat sonrası genellikle 1 gece hastanede yatış önerilir. Hasta ertesi gün taburcu edilir. Yurt dışından gelen hastalarımız ameliyatın üçüncü günü ülkelerine geri dönebilmektedir.

MEME BAŞI KÜÇÜLTME

Bazı göğüslerde meme başı normal ölçülerin çok çok üstünde olur ve bu yüzden meme başı küçültme ameliyatı yapmak gerekir. Bu operasyon eğer tek başına yapılacaksa lokal anestezi ile yapılabilir. Bir diğer seçenek ise meme başı küçültme operasyonunun diğer göğüs estetiği ameliyatları ile beraber yapılmasıdır.

MEME BAŞI ÇIKARILMASI

Bazı göğüslerde meme başları içeriye gömülü olabilmektedir. Meme başının içeri gömülü olması hem görsel olarak kötü görünür, hem de hastanın genel konforu açısından olumsuzdur. Meme başı gömüklüğü de tek başına lokal anestezi ile basitçe düzeltileceği gibi diğer göğüs estetiği ameliyatları ile beraber de yapılabilir. Bazen de tek başına meme protezi yerleştirmek bile meme başının dışarıya çıkması için yeterli olmaktadır.

GÖĞÜS ÇEVRESİ LIPOSUCTION

Göğüslerin koltuk altı bölgesine doğru uzanan kısımları bazen yağ dokusu ile karışabilmektedir. Özellikle fazla kiloları olan kadınlarda göğüsler koltuk altından sırta uzuyormuş gibi görünebilir ama aslında ön koltuk altı çizgisinin uzağında kalan kısım meme değil yağ dokusudur. Bu bölgeye liposuction (yağ alma işlemi) yapılarak memenin şekli daha yuvarlak ve derli toplu hale getirilebilir. Çoğu zaman meme küçültme ameliyatı ile beraber koltuk altı ve meme yanına liposuction yapılması da gerekir.