botox ve reactıon

Botox (Botulinium Toxin) uygulamasının , yüzde cilt kırışıklığı sorunlarını önlemede mucizevi bir etkisi vardır. Yüz gençleştirme işlemlerinde vazgeçilmez bir yardımcımızdır.

Kliniğimizde bu etken maddesini içeren ALLERGAN firması ürünü olan BOTOX ilacı kullanılmaktadır.

Botoks uygulaması ne için yapılır ?

Bu uygulama aktif kırışıklıkların , yani mimik hareketlerimiz ile ortaya çıkan cilt kırışıklığı sorunlarını ortadan kaldırmak için yapılır.

Yüz mimik hareketlerimiz çok etkilenir mi ?

Hayır. Aslında bu uygulamadaki amaç, gereksiz mimik çizgilerimizi ortadan kaldırmaktır. Yani genel yüz ifademizi bozmadan kas fazla çalışmalarından kaynaklanan, ve yüzümüzde fazlaca kırışıklık oluşturan hareketlerin azaltılmasıdır.

botoks-uygulamasi_dBotoks etkisi nasıl oluşur ?

Botulinium Toxim maddesi kas ile kasların çalışması için uyarı getiren sinir hücreleri arasında iletişimi bozarak etki eder. Kasların uyarılarak çalışması engellenir. Bu blok etkisi geçicidir. İlaç bu bölgede zaman içinde azaldıkça, blok etkisi de kaybolur.

Botoks maddesi nedir ?

Botulinium toksin maddesi ; özellikle bozulmuş konservelerde üreyen Clostridium Botulinium bakterisinin ürettiği toksindir.

Botoks yaptırdıktan sonra etkisi geçince daha mı kötü olur ?

Hayır, bu ilacın etkisi zaman ile azalarak yok olur, kas hareketleriniz tamamen geriye döner ve hatta bu dönem içerisinde yeni kırışıklık olmadığı için zamanla derinizde düzelme ile sonuçlanır.

Her çizgiye ve çukura botoks yapılır mı ?

Botoks  sadece aşırı mimik çizgilerine yapılır. Yani aktif  hareket ile oluşan kırışıklıkları hareketi azaltarak tedavi ederiz. kas hareketinin önemli olduğu yerlerde dikkatli olunmalıdır. Botoks çukurları doldurmak için yapılmaz. Mimik yapmadan olan, hareketsiz çizgileri gidermez

Botoks en çok nerelere yapılır ?

Alın, kaş üzeri, göz yanları, alt göz kapağı, burun üzeri, burun yanları, elmacık kemik üzeri, üst dudak, alt dudak, ağız köşeleri, çene altı

burun-botoks_dBotoks yüz haricinde nerelerde kullanılır?

Boyun kırışıklıkları giderilmesi, Aşırı terleme tedavisi, Migren tipi başağrısı tedavisi

Botoks nasıl hazırlanır ?

Botoks malzemesi soğuk olarak saklanmalıdır.

Paketten çıkarıldığında şişe içerisinde toz zerreciği şeklindedir.

İstenilen ve amacına uygun oranda serum ile sulandırılarak kullanılır.

Botoks nasıl uygulanır ?

İstenilen amaca uygun oranda sulandırılarak hazırlanan botoks  ilacı küçük enjektörlere çekilerek çok ince özel botox iğneleri ile deri altına verilerek uygulanır.

Botoks ne kadar uygulanır ?

Uygulama miktarı uygulama yapılacak yerdeki kas kuvvetine göre değişkendir. Uygulama miktarları ünite olarak hesaplanır.

Botoks etkisi ne kadar sürer ?

İlacın etkisi 3-5 ay arasında sürer. Nadiren altı aya kadar uzayabilir. En çarpıcı etkisi ilk 3 ay içerisindedir. Sonrasında etkisinde azalma başlar 5 aya doğru etkinliği büyük ölçüde zayıflamıştır.

Botoks etkisi ne zaman başlar ?

uygulama sonrası 2-5 gün içinde etkisi başlar. 2 hafta gibi bir süre içinde de tam olarak oturmuştur.

Botoks uygulama sonrası düzeltmeler yapılabilir mi ?

Uygulama sonrası küçük rötüşler gerekli ise yapılabilir. Ancak çok sınırlı düzeltmeler yapılabilir, bu yüzden ilk uygulama yüksek oranda başarılı ve beğenili olmalıdır.

Gerekli ise rötüşler ne zaman yapılır ?

Gerekli rötüşler ikinci haftada yapılır.