KOL İŞLEMLERİ

Kol Sarkması

Kilo alıp verme ve yaşlanma gibi sebeplerle derinin esnekliğini ve dolgunluğunu kaybetmesi kaçınılmazdır. Yaşın artmasıyla vücuttaki elastik ve kollajen liflerin yapısında, şeklinde bozulma ve deri altı yağ tabakasında küçülmeler meydana gelir. Bunun sonucunda vücut dokularında gevşeme ve sarkma meydana gelmektedir. Bu sarkmalar kol bölgesinde oluştuğunda, kol germe ameliyatı  ve liposuction ile düzeltilebilmektedir.

Kol germe estetiği

Yaşlılık, kilo alıp verme ve yer çekimine bağlı olarak kol arka ve iç kısmında sarkıklıklar, çatlaklar meydana gelir. Sarkıklık ile birlikte birikmiş olan yağ dokusunun miktarı kişisel farklıklıklar göstermektedir. Bu yüzden her hasta ayrı olarak değerlendirilir. Kol germe ameliyatı (Brakioplasti) tek başına ya da diğer germe ameliyatları olan karın germe, meme küçültme veya meme dikleştirme, bacak germe ve liposuction (liposakşın) ile birlikte de yapılabilmektedir. Kol germe ameliyatı özellikle liposuction ile birlikte kombine edildiğinde çok daha iyi sonuçlar alınmaktadır. Bu sayede hem deri altı yağ dokusu daha fazla incelmekte hem de daha fazla deri çıkartılabilmektedir.

Kolda deri sarkması ve kalınlaşma

Ameliyat öncesi değerlendirmede kol iç ve arka kısmındaki yağ dokusunun miktarı ve sarkıklığın derecesine dikkat edilir. Ayrıca ameliyat sonrası gelişecek dikiş izi ve yeri hakkında tarafınıza ayrıntılı bilgi verilir. Dikiş izi, kol germe ameliyatlarında koltuk altına yakın bölgede ve/veya kolun iç kısmında kalmaktadır. Bu bölgeler dışarıdan bakılınca en az gözüken yerlerdir. Çok fazla sarkma olmadığı durumlarda izler sadece koltuk altı bölgesinde kalmaktadır. Deri kalitesinin iyi olduğu ve sarkıklığın olmadığı durumlarda, yani sadece yağ birikiminin fazla olduğu durumlarda liposuction (liposakşın) yeterli olmaktadır. Ancak fazla yağ dokusu ile birlikte deri sarkıklığı var ise mutlaka germe ameliyatı gerekmektedir.

kol_sarkmasi_2Ameliyat sonrası

Kol germe ameliyatı genel anestezi veya sedasyon altında yapılabilmektedir. Kol iç ve arka kısmından sarkık deri ve fazla olan yağ dokusu çıkartılır. Aynı ameliyatta gerekirse kolun diğer bölgelerine liposuction yapılabilir. Kesi yeri iki tabaka şeklinde dikilir, ameliyat sonunda kol yumuşak bir pansumanla sarılır. 4-5 gün sonra günlük aktivitelere geri dönülebilir, 8-10 gün sonra dikişler iyileşir. Kol gerdirme ameliyatı sonrasında 1 hafta veya 10 gün boyunca kol korsesi takılması gerekmektedir. Bu sayede hem daha az şişlik oluşur hem de derinin altta kalan dokulara yapışarak küçülmesi sağlanır. Ameliyat izi 1 aydan sonra belirginliğini kaybetmeye başlar, 1 sene sonra belirginlik tamamen kaybolur.