MEME KÜÇÜLTME AMELİYATIMeme küçültme ameliyatı,  dış görünümünü düzeltmek amacıyla yapılan kozmetik ameliyatlardan biri gibi gözükmekle birlikte aslında çoğu kez bir gereklilik olarak karşımıza çıkmaktadır. İri göğüslü bayanlarda omuzlarından sütyen bantlarının baskısı ve ağırlığı, ortopedik olarak omurları eğdiğin şiddetli sırt, omuz, boyun ve bel ağrıları yapabilmektedir. İri göğüsler günlük fiziksel aktiviteyi sınırlayabilmektedir. Ayrıca iri göğüsler giysi seçimi konusunda zorluklar yaratırken, kişinin vücut imajını beğenmemesi de sosyal ve psikolojik sorunlara sebep olur. Meme küçültme amacıyla uygulanacak bir ameliyat, memelere daha kabul edilebilir boyutlar ve görünüm kazandırır.

AMELİYAT ÖNCESİ

Meme küçültme ameliyatı olmayı düşünüyor veya bu konuda bilgi alışverişinde bulunmak istiyorsanız Op.Dr.Emre Gönen’e sorularınız için rahatlıkla başvurabilirsiniz. Neden böyle bir ameliyat düşündüğünüzü ve bu ameliyattan ne beklediğinizi açıkça cerrahınıza anlatmalısınız. Muayene sonucunda memelerinizin büyüklüğü, şekli, derinizin durumu, yaşınız, evlilik ve çocuk sahibi olup olmayacağınız, meme başının yeni yeri vb. durumlar sizinle konuşulacaktır. Eğer menstrurasyonda memeleriniz çok büyüdüyse bu operasyon mensturasyon sonrası döneme bırakılmalıdır. Daha önce ameliyat olan hastaların resimlerini görmek karar vermenizi kolaylaştırabilir.

Ameliyat öncesi yapılması gereken kan tetkiklerine ilave olarak Op.Dr.Emre Gönen uygun görür ise mamografi ve gerekirse meme ultrasonografisi yapılmalıdır. Ameliyat günü ve sonraki birkaç gün için size yardımcı olacak birisi gerekecektir. Meme küçültme ameliyatı, hastanede yapılması gereken bir ameliyattır, 1 gün hastanede yatmanız gerekebilir.

AMELİYAT

Ameliyat genel anestezi ile hastane koşullarında bir ameliyathanede yapılır. Ameliyat 2,5 – 4 saat sürer. Estetik meme küçültme ameliyatında büyük olan meme dokusu kişinin vücut ölçülerine göre yeniden şekillendirilir. Fazla meme dokusu ve üzerindeki deri çıkartılır. Meme başı olması gereken yere taşınır.

AMELİYAT SONRASI

Ameliyat sonrası genellikle rahat geçer. Memeye sütyen veya sargı uygulanır. Genellikle her iki memeye dren adı verilen borular yerleştirilir. 24-72 saat içinde çıkarılır. Birkaç gün kol hareketlerinde kısıtlılık olabilir. Erimeyen dikişler varsa 10-12. gün alınabilir. Eriyen dikişlerde dikiş alınmasına gerek yoktur. Erken dönemde şişlik olabilir. Hasta 2-3 gün sonra işine dönebilir. 3 ay ağır sporlardan uzak durması önerilir. Estetik meme küçültme ameliyatı genel olarak iyi ve kalıcı sonuç veren, kişinin ve eşinin ruh sağlığını düzelten onları yaşama daha bağlı hale getiren, özellikle kadının giyim tarzını kolaylaştıran bir ameliyattır. Yeni şekillendirilmiş meme uzun süre dayanıklı olur.