POPO DİKLEŞTİRME İŞLEMLERİ

Popo dikleştirme gün geçtikçe daha populer bir operasyon olmaktadır. Popo ve kalça bölgesi, vücud güzelliğinde ve çekiciliğinde çok önemli bir yere sahiptir. Genel çekici popo algımız yuvarlak hatlı ve belirgin bir projeksiyon olması yönündedir.

Popo yapısı

Popo ve kalça bölgesi tanımlanmış birkaç dış görünüm özelliği içerir. Basitçe arkadan bakışta A, H, O, V şeklinde popo ve kalça görünümü vardır. Ya da armut, kare, yuvarlak ve V şeklinde olarak ayırabiliriz.

Yandan bakışta ise düz, sarkık, duble ve balonsu görünümde popo yapısal şekilleri vardır. Arxulanan mümkün olduğunca yuvarlatılmış ve net hatlara sahip olmaktır.

Popo şekillendirme

Genetik altyapısının etkisiyle veya ilerleyen yaş, aşırı kilo alıp verme sonrası derinin elastikiyetini kaybederek fazlalaşması ile popo yapısı arzulanan yuvarlak formunu kaybedebilir. Bu da çift görünümlü, yağlanmış, basık veya sarkık bir popo oluşumuyla vücudun alt-üst oranlarını bozan bir görünüm meydana getirebilir. Popo, kalça bölgesindeki sorunun tipine göre değişik tedavi seçenekleri uygulanabilir. Bu amaçla kalça popo dikleştirme estetiği, liposuction, popoya yağ dokusu enjeksiyonu, popo protezi estetiği kullanılabilmektedir. İstenilen kalça şeklini elde etmek için bu estetik ameliyatlar tek başına veya birlikte uygulanabilir.

Popo dikleştirme ameliyatı

Kalça ve Popo dikleştirme estetiği ilerleyen yaş, aşırı kilo alıp verme sonrası elastikiyetini kaybederek sarkan kalçanın, üst kısmından kesilerle girilerek alttan serbestlenip yukarı çekilerek fazla cildin ve yağın alınması şeklinde uygulanır. Aslında ters bir karın germe gibidir. Genellikle fazla doku kendi içine rulo yapılarak katlanarak popo dolgunluğu arttırılabilir. İzler iç çamaşırı altında saklanacak şekilde plânlanır. Aynı esnada gerekirse popo protezi yerleştirilebilir. Yine beraberinde gerekli ise bel ve kalça ve basen bölgelerine liposuction veya lazer lipoliz yapılabilir.

Popo protezi ve popoya yağ dolgusu

Popo protezi estetiği, sarkıklığı olmayıp o bölgeye  hacim kazandırmak amacıyla 4-5 cm kadar kesilerden girilerek popo kasların arasına silikon protezlerin yerleştirilmesi şeklinde uygulanır. Hacim kazandırmak için yapılabilecek diğer yöntem ise yağ enjeksiyonu uygulamalarıdır. Kişinin kendisinden alınan yağın veya doku kokteylinin uygulanması basit estetik cerrahi prosedür olarak sevindirici sonuçlar vermektedir. Yağ dokusunun kalıcılığı oldukça fazladır. Erime oranı düşüktür ve kalan miktar genelde yeterlidir. Nadiren ikinci bir doldurma işlemine gerek duyulur.Ertesi gün sırtüstü yatılabilir. Oturmakta hiçbir sorun yoktur. Pansuman yoktur.  Günlük sosyal aktivitelere hemen dönülebilir. Ağır sportif faaliyetlere başlamak için birkaç ay beklenmelidir.