KARIN BÖLGESİ ESTETİĞİ

Karın bölgesi estetiği tam karın germe ameliyatı, mini karın germe, liposuction ve karın kası onarımı uygulamalarını içerir. Liposuction hakkında geniş bilgi ilgili başlık altında verilmiştir. Bu ameliyatların genel adı abdominoplasty ameliyatıdır. Abdominoplasty plastik cerrahinin en sık yapılan ameliyatlarından biridir. Özellikle doğum sonrasında çatlamış, sarkmış, gevşemiş karın bölgesi kadınları rahatsız etmektedir. Abdominoplsty ve çoğu kez beraberinde yapılan vakumla yağ alma (liposuction) yöntemleri bu şikayetleri azaltmak için yapılan operasyonlardır. Liposuction ve abdominoplasty işlemleri kilo verme amacıyla değil, vücuda şekil vermek amacıyla yapılır. Karın germe ameliyatlarında göbek deliği altında kalan tüm deri çatlaklarından kurtulmak mümkündür.

Karın germe ameliyatı

Karın germe ameliyatı ortalama 2,5-3 saat süren bir ameliyattır. Ameliyat genel anestezi altında yapılır. Hasta bir gece hastanede kaldıktan sonra ameliyatın ertesi günü evine dönebilir. Drenler 24-48 saatte çıkartılır. Eriyen dikişler kullanılır. Dikiş almaya gerek yoktur. Hastanın özellikle ilk bir hafta içinde dikiş hattında gerginlik oluşturmamak için hafifçe öne eğilerek yürümesi önerilir. Ertesi günden itibaren yürüyüş önerilir. Taburcu edildikten sonra üçüncü gün kontrole çağırılır. Bu günden itibaren duş yapabilir. Ek pansumanlara gerek yoktur. Kas onarımı yapılmadı ise ağrı yoktur. Kas onarımı yapılan vakalarda hareket ile karın bölgesinde kas ağrısı olabilir. Ameliyat sonrası ikinci haftadan sonra hafif egzersizler önerilmekle birlikte eğer kas onarımı yapılmış ise ağır egzersiz ve sporlardan 3ay süreyle uzak kalmak gerekir.

Karın germe ameliyatı çeşitleri

Karın germe ameliyatları uygulanan tekniğe ve hastanın durumuna göre çeşitlidir. Size hangisinin uygulanması gerektiğine ameliyat öncesi doktorunuz ile yapılan görüşme ve muayene sonrası karar verilir. Karın bölgesinde daha sınırlı şikayetleri olanlarda  mini karın germe (mini abdominoplasti) daha uygun bir yöntem olarak düşünülebilir. Bu yöntemde karnın alt bölgesinde kalacak olan iz, full abdominoplasty ameliyatında görülen ize oranla daha kısadır. Sadece göbek altı bölgesine cilt germesi yapılır. Göbek üstü bölgesinde de kat yapan deri fazlalığı olan hastalarda full abdominoplasty (tam germe) yapılır. Bu ameliyatta yeni göbek çukuru oluşturulur. Tüm ön karın derisi gerilir ve fazla deri çıkartılarak yapılır. Bu işlemde genellikle karın kası ayrışması onarımı da yapılır. Mini abdominoplasty ameliyatında nadiren kas onarımı gerekli olur