Sırt Bölgesi Estetiği

Sırt estetiği de aslında çoğu zaman önemsenmese veya geri plana atılsa bile vücut estetiğinde çok önemli bir yere sahiptir. Çekici bir sırt yapısı ve sırt dekoltesi güzel görünüme çok fazla katkı yapar. Sırt bölgesinde en sık görülen sorun bu bölgedeki geniş ve kaba görünümdür. Bunun aslında büyük bölümü sırt bölgesinin fazla yağlanmasından kaynaklanmaktadır.

Sırt estetiği

Sırt bölgesi dediğimizde; her iki kürek kemiği alanı, kürek kemikleri arası alan, enseye doğru uzanan bölge aşağıda bel oyuntusuna uzanan alan ve her iki memeden koltuk altına uzanan alan olarak düşünebiliriz. Aslında görüldüğü gibi çok geniş bir alanı kapsamaktadır. Bu bölgeler yağ birikimine ve genişlemeye çok uygun alanlardır. Tabiki kemik yapısı, omuz genişliği ve göğüs kafesi genişliği de önemlidir ancak bizim müdahale edebileceğimiz alan deri altı yağ dokusunun kalınlığıdır. Çoğu durumda , özellikle de kürek kemikleri üzeri ve koltuk altı alanlarındaki yağ alma işlemi sırt bölgesinin genişliğinde önemli görsel azalma yapmaktadır ve hastalarımızı oldukça tatmin etmektedir.

Sırt güzelliği

Sırt bölgesi yapısal olarak geniş olabilir. Aslında bu bölgenin yağlanma sebeplerinden biri yetersiz yapılmış önceki karın liposuction işlemi olabilir. Yetersiz yapılan yağ alma işlemleri eğer sonrasında kalori alımına dikkat de edilmez ise farklı alanlarda, özellikle de sırt ve ense bölgelerinde yağlanmaya sebep olabilir.

Sırt liposuction

Bu bölgedeki yağ alma operasyonları da vücut şekillendirmede oldukça önemlidir ve mutlaka hastaya bunun hakkında görüş bildirilmelidir. Bu bölgedeki liposuction işlemlerinde LAZER, VASER ve POWER liposuction oldukça kolaylaştırıcı teknolojiler sunmuştur. Çünkü bu bölgenin derisi kalın, bağ dokusu kuvvetlidir. Bu bölgedeki yağ dokusunu ayrıştırmak, parçalamak ve çekmek gerçekten zordur. Bu sebepten ötürü lazer, ultrason veya mekanik vibratör cihazları işimizi oldukça kolaylaştırmaktadır. Bunlar olmadan bu bölgenin şekillendirilmesi çok çok zordur ve hatta bence yetersiz olacaktır. Zor ve geniş bir bölge olduğu için bu bölgeye ayrı bir operasyon seansı ayırmayı genellikle teklif ederim. Eğer hastanin zaman sıkıntısı yoksa ve tekrar bir operasyon olmak onun için yük olmayacaksa çok daha efektif olacaktır.

Bu bölge için de yine operasyon sonrası korse kullanımı gereklidir. 3.gün duş yapılabilir. Bu bölge işlemlerimde morarma daha sık görülür ama önemli değildir çünkü yaklaşık 10 gün içinde çoğu geçmiş olacaktır. Ertesi gün rutin günlük hayatına dönebilir. 4hafta kadar aktif spor yasaklanır.