selülitle savaş; “selülit” tanımı genel kullanım olarak portakal kabuğu görünümü oluşturan bölgesel yağlanma bozuklukları için kullanılır.

Selülit tedavisi ile portakal kabuğu görünümüne son!

Selülitli alanlar genellikle uyluk bölgeleridir, popo altı ve ön-yan uyluk bölgelerinde de sıklıkla görülür. Hafif formlarında sadece oturma ve bacak-bacak üstüne atma ile selülit görünümü ortaya çıkar. Daha ileri durumlarda ile normal istirahat halinde ayakta dururken bile bu oluşumlar gözlemlenebilir.

Selülit görünümü oluşturan alanların yapısına baktığımızda yağ dokusunda, yağ hücreleri ve etraflarındaki bağ dokusu lifleri ile ilişkilerinin sorunlu olabileceğini görüyoruz. Yağ hücreleri normalden fazla büyümüş ve aralarındaki bağ doku lifleri kısa kalmış ve sonuçta da girintili ve dalgalı bir görünüm oluşmuş olabilir. Bağ doku liflerinde büzüşme kısalma olabilir. Sonuçta bu görünümün temel sebebinin yağ hücreleri ve bağ dokusu lifleri /bantları arasındaki ilişkiden kaynaklandığını biliyoruz. Çözüm olarak da tedavilerin de bu yapılara odaklanması gereklidir.

Kan ve lenf damarlarındaki akım bozuklukları, beslenme bozuklukları, kilo alma, alkol-sigara gibi zararlı alışkanlıklar, düzensiz uyku, fazla sedanter ve hareketsiz yaşam, masa başı işleri, uzun süre ayakta kalma gibi birçok faktör vücudumuzda dolaşım bozukluklarına, yağlanma bozukluklarına ve selülit görünümlerine sebep olabilir.

Selülit görünümünden kurtulmak için

Selülitle savaş amacı ile hem yağ doku ile hem de bağ dokusu bantları ile savaşılır. Cerrahi veya cerrahi olmayan yöntemler vardır. Hatta iki yöntem birden birbirlerine yardımcı olmak amacı ile de kullanılabilir. Cerrahi olmayan yöntemler içinde çeşitli vücut şekillendirme, bölgesel incelme ve ödem azaltma – lenf drenaj tedavileri vardır. Bunlar içinde de kavitasyon uygulamaları ve radyo frekans teknolojileri sıklıkla kullanılan vücut şekillendirme ve bölgesel incelme uygulamalarıdır. Bölgesel incelme demek aslında o bölgedeki yağ hücrelerinin hacimlerinde azalma yapabilmek veya sayısında azalma yapabilmek anlamına gelir.

 selülitle savaş

Teknolojinin de gelişmesi ile birlikte daha efektif, daha odaklanmış ve etkisi arttırılmış medikal cihazlar üretilmiştir. Ben kliniğimde bu amaç için Viora REACTION/REFIT sistemini , BALANCE kavitasyon ve COOLSHAPE soğuk lipoliz uygulamalarını kullanıyorum. Uygun hastaya hazırlanan uygun uygulama paketleri ile selülit görünümünde ciddi azalma ve yağ birikimi olan alanda küçülme gözleniyor. Reaction’ın özellikle yüksek RF teknolojisi ile cilt sıkılaştırılması ve bağ doku bantlarının gevşemesi sağlanarak sorunlu bölgenin görünümünde ciddi iyileşme sağlanıyor.

Kavitasyon da bunca yıldır kendini kanıtlamış, kendine yer edinmiş ve selülit tedavisi için faydalanılan bir teknolojidir. Dışarıdan gönderilen ses dalgaları ile yağ hücrelerinin patlatılması amaçlanır. Yağ hücreleri sayısı azaltılarak ya da hacimleri küçültülerek dalgalı görünüm azaltılmaya çalışılır. Kısmi masaj etkisi ile de lenf akımı canlandırılır ve yağ parçacıklarının birikimi önlenir ve ayrıca lenf akımı hızlanması ile bağ dokusunun ödemi çözülür ve alanda rahatlama sağlanır.

Coolshape ve benzeri soğuk lipoliz işlemlerinde de amaç dondurarak yağ hücrelerinin yaşayabilirliğini azaltmaktır. Ölen yağ hücreleri zaman içinde ortamdan temizlenir ve alanın yağ dolgunluğu azalır. Hacimsel bir küçülme meydana gelir.

Radyofrekans ve vakum birlikteliği de daha çok bağ doku üzerine etkilidir. Isı etkisi ile ortamın yeniden yapılandırılması tetiklenir. Radyofrekans enerjisi kollajen lifleri kırar ve yeni ve daha düzenli kollajen lif oluşumunu tetikler. Vakum ise emme ve bırakma yolu ile ciddi masaj ve lenf drenaj etkisi yapar. Ortamdaki durağan ödemi ve sıvı – artık birikimini boşaltmaya yardımcı olur. Pasif jimnastik ve lenf drenaj uygulamaları da benzer etkiler ile kan ve lenf akımını hızlandırarak ortamın daha fazla oksijen almasına, durağan ödemin çözülmesine ve doku artıklarının temizlenmesine yardımcı olur.

Bu uygulamalar birlikte oldukça etkilidir

Ancak tabi ki ekonomik ve zamansal kısıtlamalar karşımıza çıkar. Bu işlemler belirli aralıklarla seanslar halinde uygulanır. Bir süre ara verilip doku yeniden yapılanmasına izin verilir ve ardından tekrar uygulanır. Altta yatan selülit oluşumuna karşı bir meyil olduğu için tekrar tekrar uygulanmaları gerekir. Maalesef bu tür uygulamalar yapıldığı, selülitle savaş sürdüğü süre ve sonrasındaki kısa bir zaman içinde etki gösterir ve etkileri uzun yıllar kalıcı değildir. Tüm bunları yaparken , önceden bahsettiğimiz dış faktörleri ki bunlar içinde en etkili beslenmedir, düzeltme yoluna gitmemiz gerekir. Sıkı diri bir vücut  için ciddi çaba harcamamız gerekir.

Mevcut teknolojişere ek olarak bir de cerrahi seçenek vardır. Cerrahi seçenek genellikle yağ birikiminin fazla olduğu sellit vakalarında tercih edilir.

Buradaki amaç yine aynıdır. Fazla yağ dokudan kurtulmak ve doku bantlarından kurtulmak. Bu konuda lipsuctionla beraber veya tek başına LAZER LIPOLIZ  çok etkili bir seçenektir. Fazla olan tüm yağ doku eritilir, kısa ve kalınlaşmış doku bantları lazer etkisi ile serbestlenir ve sonuç daha iyi görünümde bacaklardır. Bu yöntem veya vaser yöntemi ile usta ellerde selülit tedavisi çok iyi sonuçlar yaratır. Sonrasında erken dönemde yine kavitasyon ve radyofrekans sistemlerinden faydalanabiliriz. İyileşmeyi hızlandırırlar.

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.