yağ alma ameliyatı öncesinde cerrahi plan çok önemlidir

Eğer diyet ve egzersiz yapmanıza rağmen bazı bölgelerinizde istenmeyen yağ alanlarından kurtulamıyorsanız ya da ideal kilonuzun üzerinde lokalize, inatçı yağ birikimini yok etmek istiyorsanız liposuction yağ alma işlemi tam size göre.

Liposuction ( yağ alma ) ameliyatı nasıl yapılır?

Hastane koşullarında ameliyathanede ve anestezi uzmanının gözetiminde yapılır. Uygulama yapılacak bölgenin genişliği ve bölge sayısına bağlı olarak lokal veya genel anestezi altında yapılabilir. Ameliyat vakum uygulanacak bölgelerin durumuna göre 1-5 saat arasında sürer. Liposuction ameliyatında inatçı yağlanma bölgesi, özel bir sıvı enjeksiyonu ile şişirilir. Daha sonra bu bölge üzerine veya yakınına birkaç mm uzunluğunda birkaç kesi yapılır. Bu kesilerden hastanın durumuna göre 2-4 mm çapındaki kanül denilen metal borular deri altı tabakası içine sokulur. Kanüller, şeffaf hortumlarla vakum cihazına bağlıdır. Vakum cihazı çalıştırılır, kanüller yağ birikim bölgelerinde uygun derinlikte hareket ettirilerek fazla yağların uzaklaştırılması işlemi başlar. Vakum aracılığı ile yağların emilmesi işlemi arzu edilen vücut hatları ve bunun yanında düzgün bir cilt yüzeyi sağlanıncaya kadar devam eder. (yağ alma)

Hangi bölgeler liposuction için uygundur?

Çene altı, yanaklar, boyun, kol üst iç yanı, memeler, göğüs, karın, bel kalça, uyluk, diz iç yanı, bacak arkası gibi vücudun birçok bölgesindeki yağ birikimlerinin vakumla alınması mümkün hâle gelmiştir. Ayrıca diğer vücut kontur düzeltme ameliyatlarında (karın germe, meme küçültme vb) tamamlayıcı işlem olarak kullanılmaktadır.

Ameliyat sonrası dönem

İşlem yapılan bölgeye göre liposuction ameliyatı sonrasında bir miktar ağrı, yanma ve acı hissedilebilir. Ancak hissedilse bile minimal olup basit ağrı kesiciler ve istirahat ile kolaylıkla kontrol altına alınabilmektedir. Genel anestezi altında yapılmışsa, 1-2 gün yatırıldıktan sonra taburcu edilir. Ameliyat sonrasında özel korseler giydirilir ve 6 hafta kadar kullanılması önerilir. Başlangıçta hafif belli olan izler size rahatsızlık vermeyecektir, zamanla tamamen görünmez olacaktır. Liposuction sonrası yağ hücrelerinin sayısında azalma görülür ve bu hücrelerin kendini tekrar yenilemesi söz konusu değildir. Hasta kilosunu muhafaza ettiği takdirde sonuç kalıcıdır. Ancak aşırı kilo alıp verildiği takdirde, kalan hücreler yağ depolamaya devam ederek hacimlerini arttırdıkları için eksilen hücrelerin hacimsel olarak yerini alabilirler.

yağ alma, liposakşın, yağ aldırma