VÜCUT

Estetik cerrahide en sık uygulanan operasyonlardan biri vücud şekillendirme operasyonlarıdır. Vücud şekillendirme operasyonları, vücud kontür bozukluklarında, hastanın beklentilerini uygun şekilde karşılamak amacıyla yapılan uygulamalardır. En sık yapılan şekillendirme operasyonları; 0781a2_09272b88666f459a966bbccc0b2c9668liposuction ve karın, kol, bacak germe operasyonlarıdır.

vücud şekillendirme

Bölgesel şekillendirme uygulamaları, kesinlikle kilo verme amaçlı yapılmamalıdır. Vücud şekillendirme de liposuction en temel uygulamadır. Liposuction, lokalize yağların ince bir tüple negatif basınç yardımı ile alınması işlemidir. Bu ince tüplere kanül adı verilmektedir. Bu lokalize bölgeler karın bölgesi, uyluk iç ve uyluk dış tarafı, kalçalar, diz ve çene altı bölgeleridir. Erkeklerde gözlenen ve jinekomasti olarak adlandırılan meme büyümesi de bu yöntemle başarılı bir şekilde tedavi edilebilmektedir. Kanüller çok küçük kesiler yapılarak yağ dokusu içerisine yerleştirilir ve bu esnada uygulanan vakum ile yağ dokusu dışarı çekilerek hacim azaltılır. Liposuction klasik olarak yapılan mekanik yöntemin yanında, Ultrason ve Lazer enerjisi de kullanılarak yapılabilir. Vazer ve Lazer Liposuction olarak bilinen bu yöntemlerin avantajı, yağı daha iyi parçalıyarak, operasyon süresini kısaltmakta ve operasyon sonrası oluşan ödem, ekimozu azaltmaktadır.

beklentiler ve liposuction

Öncelikle hastanın gerçekçi beklentileri olmalıdır. Liposuction vücut konturlarını düzeltebilir, kişinin kendine güvenini arttırabilir ve daha çekici vücud hatları yaratır. Liposuction uygulaması için ideal hastalar; normale yakın vücut ağırlığı olan, sıkı ve elastik bir cilt yapısına sahip fakat belli vücut bölgelerinde aşırı yağ kitleleri olan hastalardır. Yaş çok önemli olmamakla birlikte, yaşlanma ile deri elastikiyeti azalmakta ve liposuction uygulama endikasyonu azaltmakta ve ideal sonucu etkilemektedir. Genç deride uygulama sonrası toparlanma daha erken olmaktadır. Eğer deri fazla ve elastikiyeti azalmışsa liposuction yerine farklı cerrahi prosedürler (yağ ve fazla derinin birlikte alınması gibi) düşünülebilir.

sonrası

Liposuction (Liposakşın) sonrası hemen özel baskılı giysiler (korse benzeri) uygulanarak yağ kitlesinin boşaldığı yerlerin bir an önce deri ile tekrar birleşmesi ve boşluğun dolması sağlanır. Girişim sonrası minimal ağrılar, yanmalar ve morarma ve şişmeler olabilir. Bu rahatsızlıklar için gerekli tedaviler yapılarak hastanın iyi bir postoperatif dönem geçirmesi sağlanmaktadır. Girişim sonrası hastalar 4-5 gün içinde normal günlük aktivitelerine dönebilir. Ancak yoğun aktiviteler (koşma, tenis, aerobik vb.) için şişliklerin geçmesinin ve dokuların oturmasının beklenmesi (3-6 haftalık bir süre) gerekmektedir. Vücut konturlarının şekli, bu ödemin (şişliğin) geçmesiyle son halini alır. Liposuction öncesinde ve sonrasında hastanın en etkili sonucu alması için yardımcı yöntemlerden faydalanılabilir. Radyofrekans gibi teknolojiler kullanılarak bölgesel şekillendirme prosedürleri uygulanmaktadır

ek prosedürler

Liposuction sonrasında veya beraberinde birçok ek prosedür de uygulanabilir. Kol germe, karın germe, popo kaldırma, uyluk germe, meme toparlama, kalça dikleştime, baldır popo meme protezleri, gerekli yerlere yağ dolguları ile vücuda istenilen şekil verilmeye çalışılır.

bariyatrik cerrahi

bariyatrik cerrahi ve ameliyatlar aşırı kilolu ve obez hastalarda uygulanan mide küçültme operasyonlarıdır. Bu operasyonlar mide hacmini küçültmek ve zayıflatmak amacı ile yapılır. Yüksek miktarlarda kilo kaybina sebep olurlar ve sonuçta vücutta çesitli miktarlarda ve çeşitli bölgelerde deri sarkmasina neden olurlar. En çok etkilenen alanlar kol, karın, meme, popo ve iç bacak bölgeleridir. Bu bölgelere uygun germe işlemleri ile başarılı bir şekilde yeni bir vücud şekli oluşturulabilir.