Operasyon

Bacak inceltme ameliyatı özellikle kadınların sıklıkla tercih ettiği bir ameliyattır, çünkü bacakların estetik görünmesi kadınlarda güzel görünümün bütünlüğü için oldukça önemlidir. Bacak inceltme ameliyatı öncesi ve sonrası ile ilgili merak ettiğiniz şeyleri aşağıda yanıtlamaya çalıştık. Öğrenmek istediğiniz başka detaylar varsa sorularınızı yazının yorum kısmında veya mail aracılığıyla Op. Dr. Emre Gönen’e iletebilirsiniz.

BACAK İNCELTME ESTETİĞİ

Bacak inceltme estetiğini üst bacak, diz ve alt bacak olarak üç ayrı bölümde inceleyebiliriz.

Üst Bacak Bölümü

Diz üstü, yani uyluk bölümü ile ilgili şikâyetler en çok üst uyluk bölümü hakkındadır. Kilo alımı ile birlikte üst uyluk iç bölümünde çok belirgin dolgunlaşma olur ve yürürken bacakların birbirine sürtünmesiyle ilgili şikâyetler oluşur. Bunun dışında, ileri yaşlarda veya aşırı kilo verme durumlarında üst uyluk bölümü derisinde gevşeklik ve sarkma meydana gelir. Bu bölgedeki şikâyetler liposuction veya germe ameliyatları ile giderilir. Üst uyluklarla ilgili bir diğer şikâyet ise dış basen bölgesindeki yağ birikimidir. Bu bölgedeki yağlanmalar da liposuction ile giderilir.

Diz Çevresi

Diz çevresindeki genel sorun, bu bölgede yağ birikimi olmasıdır. Özellikle iç ve dış diz bölümünde fazlasıyla yağlanma olur ve bu yağlanma bacakların estetik görüntüsünü bozar. Diz bölümüne liposuction yapılarak bölgedeki şekil bozukluğu kolaylıkla giderilebilir.

Diz

Diz Altı

Diz altı bölümünde en çok karşılaşılan sorunlardan biri ayak bileklerinin ve hatta bazen tüm diz altı bölümünün kalın olmasıdır. Bu gibi şikâyetleri çözmek için liposuction ile alt bacak inceltme yapılır.

BACAK İNCELTME AMELİYATI NASIL YAPILIR?

ÜST BACAK İNCELTME AMELİYATI

Üst bacak bölümünde genellikle karşımıza kalınlık ve yağlanma ile ilgili sorunlar çıkar. Bu nedenle bu bölgeye inceltme amacı ile liposuction yapılır. Özellikle basen kısımları ve diz yanlarına doğru yağ alma işlemi çok sık uygulanır. Aynı şekilde, üst bacaklara çepeçevre liposuction da çok sık yapılır. Bu yöntemle tüm üst bacak bölümü inceltilebilir. Bazı durumlarda liposuction’a ek olarak bacak germe ameliyatı da yapmak gerekebilir.

Bacak germe ameliyatı sarkmaya neden olan fazla dokuların çıkarılması ve dokuların yatay veya dikey düzlemde gerilmesi esasına dayanır. Hastaların gerçekçi beklentilerinin olması, dikiş izlerinin yerleşimi ve yara iyileşmesinin herkeste aynı olmadığı, izlerin belirgin olabileceği gibi detayları kabul etmiş olmaları gerekir. Bununla birlikte her bacak inceltme için germe ameliyatı yapmak gerekmez. Genç kişilerde ve aşırı kilo alma geçmişi olmayanlarda bacak inceltme için tek başına liposuction genellikle yeterlidir. Fakat yaşı geçkin olan veya uzun süre aşırı kilolu olup sonradan çok kilo vermiş olan hastalarda muhtemelen bacak germe ameliyatı gerekir. Germe operasyonu tek başına yapılabileceği gibi liposuction ile birlikte de uygulanabilir. Önceden yapılacak liposuction uygulanması germe ameliyatının boyutunu daraltacaktır.

Bacak İnceltme Ameliyatı

İÇ BACAK ESTETİĞİ

Üst bacağın iç kısımları, fazlasıyla yağ birikimi olan alanlardır. Üst bacakta kalınlaşma olması, yürürken bacaklar arasında sürtünme olmasına yol açar. Bu çok sık karşılaşılan bir şikâyettir. Bu şikâyeti gidermek için iç bacak bölümüne liposuction veya bacak germe ya da ikisi birlikte uygulanabilir. Germe sadece kasık hattından yapılabileceği gibi iç bacak boyunca kasıktan diz seviyesine kadar olan bölüme de yapılabilir.

Üst bacak iç yüzü, basenler ve diz iç kısmındaki bölgesel fazlalıklar için liposuction yeterlidir. Ancak ileri düzeyde sarkma olan kişilerde üst iç veya dış yüzüne bacak germe ameliyatı yapılabilir. Eğer sarkma ile birlikte bölgesel yağ fazlalığı da mevcutsa fazla derinin çıkarılmasına ek olarak liposuction yapılır. Üst bacak iç yüzünün gerilmesinde yatay izler kasıkta, bacak içinde ve kalçanın altındaki kıvrımda gizlenir. Yukarı yönlü germe işlemi, üst bacağın iç kısımlarında sarkmaya sebep olan derinin yukarı doğru gerilip fazla derinin atılması ile yapılır.

Bacak İnceltme Ameliyatı

Eğer tüm üst bacak bölgesini ilgilendiren bir gevşeklik ve sarkma söz konusu ise sadece uyluk iç bölümünü yukarı germek yetersiz olacaktır. Bu gibi durumlarda uyluk iç bölümüne kasıktan dize kadar uzanabilen kesi ile tüm uyluk çevresel olarak gerilir. Bazen her iki yönde de germe yapmak gerekebilir. Bu bacak inceltme ameliyatı çok faydalı ve değerli bir ameliyattır. Uygun şekilde yapıldığında sonuçları yüz güldürücüdür.

Bacak inceltme ameliyatı yürümeye ve hareket etmeye engel değildir. Ameliyatın ertesi gününde rahatça günlük hayata dönülebilir. Ancak bir ay boyunca aktif sporla uğraşılması yasaktır. Ameliyat izleri genellikle 1 yıl gibi bir sürede oldukça azalır. Eğer istenirse izlerin üzerlerine dövme yaptırmak da bu izleri kapatmak için düşünülebilir bir seçenektir.

Bacak İnceltme Ameliyatı

DİZ ESTETİĞİ

Diz bölümünde en sık karşılaşılan problem diz çevresindeki yağlanma artışıdır. Özellikle iç taraftaki kalınlaşma bacaklarda genel çarpık görüntü oluşturur ve bacağın estetik görünümünü bozar.

Diz estetiğinde amaç diz bölgesinin mümkün olduğu kadar düzgün ve kibar görünmesidir. Diz bölgesinin elemanları diz içi, diz üstü ve diz dış yan tarafı olarak tanımlanabilir. Tüm bu alanlar liposuction ile şekillendirilebilir. Operasyon öncesi çizim yapılarak şekillendirilecek alanın planlaması yapılır. Operasyon sırasında genel anestezi tercih edilir ancak sadece diz içi gibi tek bir alana işlem yapılacaksa lokal anestezi ile de operasyon gerçekleştirilebilir. İşlem ardından korse giydirilir. Hasta 2 gün sonra duş yapabilir. İş güç kaybı olmaz. 3-4 gün boyunca hafif düzeyde ağrı hissedilebilir. Korse yaklaşık 2 hafta kadar giyilmelidir. Operasyon sonrasında pansuman ya da kontrol gerekmez. Diz estetiği bacağın diğer bölümlerine yapılacak işlemlerle de kombine edilebilir.

Estetik

ALT BACAK İNCELTME

Diz altı bacak bölgesi, ayak bileği ile diz arasında kalan bölümdür. Bu bölgede kalınlık ve inceliğe bağlı sorunlar görülür. Bazen yapısal olarak kadınlarda bu bölge kalın olabilir. Kalınlık kısmen kemik kas yapısından kaynaklansa da yine de yağ oranının bu kalınlıkta önemli bir payı vardır. Yapılacak yağ alma / liposuction veya lazer lipoliz operasyonları ile bacaklarda ciddi incelme sağlanır. Bu bölgeye yapılan lazer lipoliz veya liposuction uygulamaları genellikle rahattır ve sorunsuz geçer. Operasyon sonrası ayaklarda hafif ödem oluşabilir, ancak bu durum geçicidir. Yaklaşık 3 ay sonra operasyonun sonucu iyice kendini belli eder ve hasta istediği ince bacaklara kavuşmuş olur.

BACAKLARA LIPOSUCTION YAPTIRMAK

Tüm vücutta inceltme işlemi, yağ alma yani liposuction ile yapılır. Bacaklarda da durum aynıdır. Herhangi bir yardımcı teknik kullanılabilir. Power yardımlı, lazer yardımlı veya vaser yardımlı liposuction yapılabilir. Ya da bunlara hiç gerek duyulmadan klasik bir liposuction yapılabilir. Kullanılan yardımcı teknikten bağımsız olarak liposuction uygulaması ile bacaklarda istenilen zayıflama, incelme veya şekillendirme sağlanabilir. Eğer ki bölgede fazla deri varsa -ki bu üst bacak inceltme ile ilgili bir durumdur- o zaman uyluk deri germesi ameliyatı (üst bacak germe ameliyatı) da kaçınılmazdır. Uyluk germe ameliyatı; ya son izi kasık hattında kalan kasık hattına doğru yukarıya germe ya da uyluk iç kısımda kasıktan dize kadar kesi ile tüm uyluğu inceltme-daraltma şeklinde yapılır. Ancak birçok bacak inceltme ameliyatı sırasında her iki yöntemin bir çeşit karışımı kullanılmak durumunda kalınır. Burada belirleyici olan hastanın deri fazlalığı ve deri sarkması miktarıdır.

Operasyon

Üst bacak inceltme ameliyatı ve alt bacak inceltme ameliyatı operasyonlarının aynı seansta yapılmaması gerekir. Bacakların kan ve lenf sıvısı dolaşımı açısından sakıncalı bir durumla karşılaşmamak için diz üstü uygulamalar ile diz altı uygulamalarının beraber yapılmamasında hasta açısından fayda vardır. Bir diğer nokta önemli nokta ise, bu bölgelerin gerçekten çok detay, dikkat ve özen isteyen bölgeler olduğunun unutulmaması gerektiğidir. Bacak inceltme ameliyatı sırasında telafisi mümkün olmayan hatalardan kaçınılmalıdır. Çünkü bu bölgelerin revizyon şansı yoktur. Günümüzde oldukça yaygınlaşan kombine ameliyat ve hazır anestezi almışken hepsini bir arada yaptırma çılgınlığından en azından bu bölgeler için uzak durmak gerekir.

BACAK İNCELTME AMELİYATI FİYATLARI

Bacak inceltme ameliyatı fiyatları hakkında bilgi almak için hakkında bilgi almak için +90 212 255 40 40 numaralı telefondan bize ulaşabilirsiniz.

Konu hakkında merak ettiğiniz her şeyi Op. Dr. Emre Gönen’e sorabilirsiniz.

2 cevaplar
  1. Cansu says:

    Merhabalar
    Alt bacak inceltme liposuction ile alt bacak inceltme yani, genel anestezi mi uygulayarak yapiyorsunuz ? Yoksa lokal anestezi mi?
    Tesekkurlerr

    Cevapla

Trackbacks & Pingbacks

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.