Karın germe ameliyatı hakkında tüm merak ettiklerinizi aşağıdaki soru – cevaplarda bulabilirsiniz.

Kaç çeşit karın estetiği vardır ve bunlar nelerdir?

Karın bölgesinin estetik açıdan daha iyi görünmesi amacı ile yapılan operasyonlar germe ve liposuction ameliyatlarıdır. Germe ameliyatları da kendi içinde ameliyatların kapsadığı alana göre mini karın germe, tam karın germe, genişletilmiş karın germe ve karın kasları onarımı ile beraber karın germe olarak tanımlanabilir. Karın germe ameliyatına plastik cerrahi literatüründe “abdominoplasty” denilir. “Abdomen” kelimesi karın anlamına gelir. “Plasty” kelimesi ise şekillendirmek anlamındadır.

Mini karın germe ameliyatı sadece göbek deliğinin altındaki alt karın bölgesine germe işlemi yapılmasıdır. Burada kas onarımı yoktur. Sadece göbek deliği altındaki fazla deriye germe işlemi yapılır.

Tam karın germe ameliyatı ise göbek altı ve göbek deliği üstüne yapılan germe ameliyatıdır. Bu ameliyatta göbek deliği altındaki bölgeye ait tüm deri dokusu çıkartılır ve üst deri alta taşınarak fazlalıklardan kurtulunur. Eğer hastanın karın kaslarında zayıflık ve yırtık varsa ameliyat sırasında onarım da yapılabilir. Genellikle, çoklu gebelik geçirmiş kadınlarda karın kaslarında zayıflık ve orta hatta incelme görülür. Bu duruma kas diyastazı denir. Karın kaslarında diyastaz varsa onarım gereklidir. Kas onarımı karın ön duvarında sıkılaşma ve belde incelme sağlar.

Karın Germe Ameliyatı

Genişletilmiş karın germe ameliyatında germe yapılan deri bölümü daha geniştir ve yanlardan arkaya doğru uzanabilir. Genellikle tek başına abdominoplasti ameliyatı istenilen şekillendirmeyi sağlamak için yetersiz kalır. Bu operasyon liposuction ile beraber yapıldığında çok daha iyi sonuçlar vermektedir. Liposuction işleminde deri altındaki yüzeysel yağ dokusu hedeflenerek cilt altı yağ dokusu kalınlığı azaltılır ve bu sayede tüm bedende incelme sağlanır.

“ERKEKLER DE KARIN GERME AMELİYATI OLABİLİR”

Karın germe ameliyatı kimlere yapılır?

Bu operasyon karın bölgesinde yağlanma artışı ile birlikte fazla derisi ve deri sarkması olan ve/veya karın kaslarında ayrışma bulunan kişilere yapılabilir. Bununla beraber, ameliyat olacak kişinin ikincil kronik hastalığı olmaması önemlidir. İleri derecede diyabet, kalp, akciğer, karaciğer ve böbrek hastalıkları bulunan kişiler ne yazık ki bu ameliyatı olmaya uygun değillerdir.

Erkekler de karın germe ameliyatı olabilir mi?

Evet, karın germe ameliyatı erkeklere de sıklıkla uygulanmaktadır. Özellikle aşırı kilo alıp verme sonrası karın derisinde sarkma oluşumunda karın germe estetiği erkeklere mutlaka önerilir. Bu ameliyat, liposuction ile kombine edilebilir. Erkeklerde kadınlardan farklı olarak karın içi yağlanma cilt altı yağlanmadan fazla olabilir. Karın içi yağlanma bizim cerrahi olarak müdahale edebileceğimiz bir yağlanma biçimi değildir. Ancak bu tip yağlanmalar depo edilen yağlanmalar olmadığından eritilmeleri de kolaydır. Beslenme şeklinde bazı değişiklikler yapıldığı takdirde karın içi yağlanma kolaylıkla azaltılabilir.

AMELİYAT ÖNCESİ YAPILMASI GEREKENLER

Ameliyat öncesi yapılması gerekenler nelerdir?

Ameliyat öncesi genel sağlık durumunun iyi ve stabil olması önemlidir. Eğer hastanın bir rahatsızlığı varsa bu rahatsızlığın uygun ilaçlarla kontrol altına alınmış olması gerekir. Örneğin hastanın anemi rahatsızlığı varsa, kan artırıcı tedavilere başlanmış olması gerekir. Bununla birlikte karın germe operasyonu yapılacak kişinin gebe olmaması gerekmektedir. Ameliyat tarihinin aylık adet kanaması döneminin bitişine gelmesi daha uygun olur. Ameliyattan en az iki hafta önce sigara içmeyi ve alkol kullanmayı bırakmak gerekir. Kan sulandırıcı tedavi alanlara bu ameliyat yapılamaz.

Bunların dışında genel prosedür şöyledir. Operasyondan bir gün önce ameliyat çizimleri yapılır. Operasyon, yapılan çizimlere göre yönlendirilecektir. Hasta ile genel durum değerlendirmesi konuşulur. Hastaya ameliyat saatinden 8 saat önce yeme-içmeyi bırakması bildirilir ve verilen saatte hastanede olması istenir.

Karın germe ameliyatı nasıl yapılır?

Mini karın germe ameliyatında (mini abdominoplasti) sadece göbek altı bölgesine cilt germesi yapılır. Bu yöntemde karnın alt bölgesinde kalacak olan iz, tam germe ameliyatında görülen ize oranla daha kısadır. Tam karın germe ameliyatında ise tüm ön karın derisi gerilir ve fazla deri çıkarılır. Bu ameliyatta yeni göbek çukuru oluşturulur. İşlem sırasında genellikle karın kası onarımı da yapılır. Mini karın germe ameliyatında ise kas onarımı nadiren gerekli olur.

Operasyon ne kadar sürer?

Operasyon ortalama 2,5-3 saat sürer.

Karın germe estetiği sonrası hastanede yatmak gerekir mi?

Hastanın bir gece hastanede kalması gerekir. Daha sonra evine dönebilir.

Ameliyat sonrası dikiş alımı yapılır mı?

Ameliyat esnasında eriyen dikişler kullanılır. Bu yüzden sonrasında dikiş alımı yapılmasına gerek yoktur. Vücuttaki drenler de 24-48 saat içinde çıkarılır.

AMELİYAT SONRASI DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER

Karın germe operasyonu sonrası nelere dikkat edilmelidir?

Hastanın özellikle ilk bir hafta içinde dikiş hattında gerginlik oluşturmamak için hafifçe öne eğilerek yürümesi önerilir.

Ameliyatın ertesi gününden itibaren yürüyüş yapılması önerilir.

Ameliyat edildikten sonra üç gün duş alınmamalıdır.

Ameliyatın ikinci haftasından itibaren hafif egzersizler önerilmekle birlikte eğer ameliyat sırasında kas onarımı yapılmış ise ağır egzersiz ve sporlar için üç ay beklenilmesi gerekmektedir.

Karın germe ameliyatı sonrası zayıflamak mümkün mü?

Karın germe işlemleri kilo verdirme amacıyla değil, vücuda şekil verme amacıyla yapılır.

Karın Germe Ameliyatı

Karın germe ameliyatında çatlaklar gider mi?

Karın germe ameliyatlarında göbek deliği altında kalan tüm deri çatlaklarından kurtulmak mümkündür.

Karın germe ameliyatı sonrası ağrı hissedilir mi?

Ameliyat sırasında kas onarımı yapılmadıysa sonrasında ağrı hissedilmez. Ancak kas onarımı yapıldıysa hasta hareket ettiğinde karın bölgesinde kas ağrısı olabilir.

“AMELİYAT SONUCU HEMEN BELLİ OLUR”

Karın germe ameliyatı sonrası ödem problemi yaşanır mı?

Her ameliyat bir çeşit travmadır ve vücudumuz travmaya ödem ile yanıt verir, dolayısıyla ameliyat sonrası bir miktar ödem oluşacaktır ama ameliyat sonrası vücut ödemli olmasına rağmen yine de sonuç kendini hemen belli eder. Zaman içinde cerrahiye bağlı doku ödemi de gerileyince sonuçlar olgunlaşır ve çok daha iyi görünür.

Karın germe ameliyatı sonrası şişlik ne zaman geçer?

Böyle kesin bir zamanlama yoktur ancak kabaca 1 veya 1 buçuk yıl sonra karnın son halini aldığı söylenebilir. Erken dönemde ise 4-6 hafta içerisinde sonuçlar çok daha belirgin hale gelir.

Karın Germe Ameliyatı

Karın germe ameliyatı sonrası enfeksiyon problemi yaşanır mı?

Her ameliyat sonrası enfeksiyon riski vardır ancak ikincil bir sağlık problemi bulunmayan kişilerde enfeksiyon görülmez. Genel cerrahi prensiplerine sadık kalındığı sürece enfeksiyon sık karşılaşılan bir durum değildir.

“HAMİLELİĞE ENGEL DEĞİLDİR”

Karın germe ameliyatı olanlar ileride hamile kalabilir mi?

Karın germe ameliyatı ilerideki hamileliğe engel değildir. Kas onarımı yapılmış olunsa dahi ilerideki hamileliğe ve karnın genişlemesine engel oluşturmaz.

Karın germe ameliyatı riskleri olan bir ameliyat mıdır?

Her cerrahi işlemin riskleri vardır. Genel riskler dışında bu ameliyata özgü riskler olarak; doku içerisinde kan ve/veya seroma denilen doku sıvısı birikimi, yara yeri enfeksiyonu, yara/dikiş hattında ayrılma ve yağ embolisi gibi riskler sayılabilir. Ama endişelenecek bir şey yoktur, bu riskler ameliyat öncesinde ve sırasında alınan önlemlerle minimalize edilirler.

Karın germe ameliyatı sonrası pansuman gerekir mi?

Dikiş hattı, ameliyat sonrasında korseden zarar görmemesi için iki hafta kadar kapalı tutulur. Ayrıca eğer drenler uzun süre kalacaksa, giriş yerlerine pansuman yerleştirilir.

Estetik

Karın germe ameliyatı sonrası hasta kaç günde iyileşir?

Karın germe ameliyatından sonra ilk 3-4 gün ameliyatın hantallığı ve yorgunluğu hissedilir. Eğer karın germe ile birlikte liposuction da yapıldı ise bu biraz daha yorucu bir süreç olabilir. Eğer kas onarımı yapıldı ise ameliyat sonrası ilk günlerde kas dikişlerine bağlı olarak hareket esnasında ağrılar olabilir. Ama kabaca ameliyattan bir hafta sonra hastalar oldukça iyi duruma gelirler. 10-12 gün sonra da günlük hayat rutinlerine dönebilirler.

Karın germe ameliyatı fiyatları hakkında nereden bilgi alınabilir?

Karın germe ameliyatı fiyatları hakkında bilgi almak için +90 212 236 57 60 numaralı telefondan bize ulaşabilirsiniz.

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.