Selülit Tedavisi

Selülit nedir? Selülit nedenleri nelerdir? Selülit tedavisi işe yarıyor mu? Selülit tedavisi olanlar aldıkları sonuçlardan memnunlar mı? Selülit tedavisinde kullanılan son teknoloji yöntemler nelerdir? Selülit tedavisi ile ilgili merak ettiğiniz her şeyi aşağıdaki soru-cevaplarda bulabilirsiniz.

Selülit nedir?

“Selülit” aslında birtakım ciddi iltihabi durumları ifade eden bir tıbbi terimdir ancak bu sözcük halk arasında daha çok cilt altı yağ dokusunda, yağ hücreleri ve etraflarındaki bağ dokusu liflerinin ilişkilerinin bozulması sonucu ciltte oluşan portakal kabuğu görünümünü ifade etmek için kullanılır.

Selülit vücudun hangi bölümlerinde görülür?

Selülitler genellikle popo altı ve ön-yan uyluk bölgelerinde görülür. Hafif formlardaki selülitler sadece oturma ve bacak-bacak üstüne atma durumlarında ortaya çıkar. Ancak daha ileri durumlarda kişi normal ayakta dururken dahi vücudundaki bu oluşumlar göze çarpabilir.

Bacaklarda Selülit

“MÜMKÜN OLDUĞUNCA DOĞAL, AZ VE SAĞLIKLI BESLENİLMELİ”

Selülit nedenleri nelerdir?

Yaşam koşulları, genetik yatkınlık, kan ve lenf damarlarındaki akım bozuklukları, sporsuz ve hareketsiz yaşam, masa başı işleri, uzun süre ayakta kalma ya da tam tersi durumda uzun oturma süreleri, alkol, sigara, bazı endüstriyel yiyecek ve içecekler, kahve ve kola tüketimi, düzensiz uyku, yorgunluk, kilo alımı ve yağlanma artışı gibi birçok etken aslında tüm organlarımızda ve sağlığımızda sorun yarattığı gibi yağ hücreleri ve cilt bağ dokusundaki düzene zarar vererek vücudumuzda selülit oluşumuna da neden olur.

Özellikle, çevresel koşullar dediğimiz yaşam ve beslenme tarzımızın görünümümüzde büyük etkiler yaratacağını unutmamalıyız. Bu konuda beslenme alışkanlıklarımız çok önemlidir, çünkü eğer çok fazla endüstriyel yiyecek ve içecek tüketiyorsak bu, vücudumuzun deri yapısı, bağ dokusu ve kolajen formasyonu üzerinde oldukça olumsuz etkiler yaratır. Endüstriyel yiyecek ve içecekler vücudun yağ hücreleri ve cilt bağ dokusu liflerindeki uyumun bozulmasına sebep olabilir. Mümkün olduğunca doğal, az ve sağlıklı beslenmek önemlidir.

Portakal Kabuğu Görünümlü Cilt

“SPOR, SAĞLIKLI BESLENME VE DÜZENLİ YAŞAMLA SELÜLİT OLUŞUMU ENGELLENEBİLİR”

Selülit oluşumu nasıl engellenir?

Düzenli bir çalışma, spor ve dinlenme zamanlaması kurmak önemlidir. Vücudumuzun mutlaka yeterli ve düzenli uykuya ihtiyacı vardır. Uyku sırasında vücudumuzda yenilenme ve tazelenme olur. Endüstriyel gıda ağırlık beslenme ve şeker, sigara, alkol kullanımları vücudun yenilenme kodlarını bozar. Kolajen düzenini ve oluşumunu bozar. Aynı zamanda yağ hücreleri düzenini de bozar. Sporu çeşitli seviye ve şekillerde hayatımıza sokmamızda büyük fayda vardır. Spor sırasında salgılanan hormonlar ve kan akışındaki artık tüm sistemin temizlenme ve arınma hızını artırır.

Selülitin giderilmesi için kese yapmak faydalı mıdır?

Kese yapmanın direkt bir etkisi olmaz ama kan dolaşımını arttırıcı özelliği ve üst derinin temizlenmesini sağlaması ile kısmen faydalı olabilir.

Kese Yapmak

SELÜLİT TEDAVİSİ YÖNTEMLERİ

Selülit tedavisi için hangi yöntemlerden yararlanılır?

Ben kliniğimde selülit tedavisi için radyo frekans enerjisi ve vakum birlikteliği sağlayan Viora Reaction/ReFit sistemini, kavitasyon uygulamasını, soğuk lipoliz ve lazer lipoliz yöntemlerini kullanıyorum. Hastalara uygun hazırlanan uygulama paketleri ile selülit görünümünde ciddi azalma gözlemleyebiliyoruz.

Viora Reaction/ReFit Sistemi

Selülit tedavisinde radyofrekans ve vakum birlikteliği daha çok bağ doku üzerinde etkilidir. Isı etkisi ile ortamın yeniden yapılandırılması tetiklenir. Radyofrekans enerjisi kolajen lifleri kırar ve ardından yeni ve daha düzenli kolajen lif oluşumunu başlatır. Vakum ise emme ve bırakma yolu ile masaj ve lenf drenaj etkisi yaratır. Bu sayede lenf damarları ve kan damarlarında akışkanlık arttırılır ve ödem çözülür. Ortamdaki durağan ödem ve sıvı birikimi boşalmaya başlar. Pasif jimnastik ve lenf drenaj uygulamaları da benzer etkiler ile kan ve lenf akımını hızlandırarak cildin daha fazla oksijen almasına, durağan ödemin çözülmesine ve doku artıklarının temizlenmesine yardımcı olurlar. Ayrıca reaction ile derin uygulama yapılarak yağ hücreleri patlatılır. Reaction’ın yüksek RF teknolojisi, cildi sıkılaştırıp bağ doku bantlarını gevşeterek sorunlu bölgenin görünümünde ciddi iyileşmeler yaşanmasını sağlar.

Selülit Tedavisi

Kavitasyon

Kavitasyon selülit tedavisi için faydalanılan kendini kanıtlamış bir teknolojidir. Kavitasyon uygulamasında dışarıdan gönderilen ses dalgaları ile yağ hücrelerinin patlatılması amaçlanır. Yağ hücrelerinin sayısı azaltılarak ya da hacimleri küçültülerek dalgalı görünüm azaltılmaya çalışılır. Kısmi masaj etkisi ile de lenf akımı canlandırılır ve yağ parçacıklarının birikimi önlenir; ayrıca lenf akımı hızlanması ile bağ dokusunun ödemi çözülür ve bölgede rahatlama sağlanır.

Soğuk Lipoliz

Soğuk lipoliz uygulaması ile sorunlu bölgedeki yağ miktarı ciddi biçimde azaltılır. Ayrıca bölgeyi dondurma işlemi sırasında soğuk etkisi ile de bağ dokusu uyarılır ve yeniden yapılanma tetiklenir. Soğuk lipoliz işlemlerinde de amaç yağ hücrelerini dondurarak yaşayabilirliklerini azaltmaktır. Ölen yağ hücreleri zaman içinde ortamdan temizlenir ve alanın yağ dolgunluğu azalır. Hacimsel bir küçülme meydana gelir.

Lazer Lipoliz

Mevcut teknolojilere ek olarak bir de cerrahi seçenek vardır. Cerrahi seçenek genellikle yağ birikiminin fazla olduğu selülit vakalarında tercih edilir ve selülitlerden kurtulmak için her zaman en etkili yöntemdir. Burada cerrahi kelimesi sizi korkutmasın, yapılan uygulama liposuctionda olduğu gibi küçük cilt deliklerinden girilerek lazer enerji kaynağı yardımı ile selülit bantlarının parçalanması ve adacıklar oluşturan yağlı dokunun düzenlenmesidir sadece. Selülit tedavisinde lazer oldukça etkilidir. Operasyonun ardından hastaya uygun bir korse giydirilir. Yaklaşık 3-4 hafta kadar korse desteği önemlidir. Bu dönemde ayrıca kavitasyon ve radyofrekans sistemlerinden faydalanılması hastanın iyileşme sürecini hızlandıracaktır.

Bu uygulamalar birlikte yapıldıklarında oldukça etkilidirler. Ancak tabii ki ekonomik ve zamansal kısıtlamalar karşımıza çıkar. Bu işlemler belirli aralıklarla seanslar halinde uygulanır. Bir süre ara verilip dokunun yeniden yapılanmasına izin verilir ve ardından tekrar uygulanır. Ancak selülitten kalıcı olarak kurtulmak için yalnızca cihazlar yeterli olmaz. Görülen selülit tedavisi mutlaka beslenme alışkanlığı iyileştirilerek ve düzenli spor yapılarak desteklenmelidir. Birçok işlem, yapıldığı dönemde iyi bir etki sağlar ama bırakıldıktan sonra aylar içinde tekrar selülit oluşumu yaşanabilir. Selülit tedavisi için en etkili yöntem cerrahi girişimdir. Cerrahi yöntem dışında kullanılan bütün uygulamaların düzenli ve sürekli aralıklarla muhakkak tekrar edilmesi gerekecektir.

Selülit Tedavisi

“HEMEN SONUÇ ALMAK İSTEYENLER CERRAHİ YÖNTEME BAŞVURMALI”

Selülit tedavisi olanlar uygulama sonuçlarını nasıl değerlendiriyorlar?

Selülit tedavisi son teknoloji yöntemler kullanılarak yapılır ancak selülitle savaşmak için cerrahi dışı yöntemleri seçersek ciddi zaman harcamayı kabul etmemiz gerekir. Selülit tedavisinde birçok hasta hemen sonuç almak istediğini dile getirir ama bu tedavi devamlılık isteyen bir süreçtir ve sonuçlar kendini ancak seanslar bittikten 4-5 hafta sonra gösterebilir. Hasta sabırlı ve kararlı davranırsa alacağı sonuçtan memnun kalacaktır. Ancak eğer bu konuda zaman harcamak istemiyor ve sonuçları hemen görmek istiyorsa o zaman cerrahi yönteme başvurmalıdır.

Ne sıklıkla selülit tedavisi yaptırılmalı?

Cerrahi girişimler dışında hiçbir uygulama selülit tedavisi için kalıcı çözüm değildir. Her uygulama yapıldığı dönemlerde etkilidir. Bu tedavilerin düzenli ve sürekli olarak tekrarlanması gerekir. Aralarda birkaç aylık boşluklar bırakılır. Zaman içinde bu tedavilere duyulan ihtiyaç azalacak ancak daha geniş aralıklarla olsa da yine de devam ettirilmesi gerekecektir.

AĞRISIZ UYGULAMALAR…

Selülit tedavisi ağrılı bir uygulama mıdır?

Hayır, selülit tedavisi ağrılı bir uygulama değildir. Cerrahi yöntemler dışında, cihazlarla yapılan selülit tedavileri masaj hissi yaratır. Aslında elle masaj da bir çeşit selülit tedavisidir. Bunun yanı sıra iğnelerle yapılan selülit tedavisi de ağrılı değildir, çünkü kullanılan çok küçük iğnelerdir.

Selülit Tedavisi

Selülit tedavisinin yan etkileri var mıdır?

Hayır, yoktur.

Selülit tedavisi kilo vermeyi sağlar mı?

Tedavi ile birlikte kalori alımı kısıtlanacağı ve yağ hücreleri küçüleceği için kiloda azalma olabilir.

Selülit tedavisi kimler için uygundur, kimler için uygun değildir?

Selülit tedavisi genel sağlık sorunları bulunmayan herkes için uygundur.

Selülit tedavisi fiyat bilgisine nereden ulaşılabilir?

Selülit tedavisi fiyat bilgisi için almak için +90 212 236 57 60 numaralı telefondan bize ulaşabilirsiniz.

Diğer iletişim kanallarımızdan bize ulaşmak için lütfen tıklayın.

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.