Göğüs Küçültme Ameliyatı Hakkında A’dan Z’ye Tüm Merak Edilenler

Göğüs küçültme ameliyatı nasıl yapılır? Göğüs büyümesi neden olur ve nasıl düzeltilir? Göğüs küçültme ameliyatı riskleri olan bir ameliyat mıdır? Operasyon öncesinde ve sonrasında nasıl bir süreç izlenmelidir?… Göğüs küçültme ameliyatı hakkında merak ettiğiniz tüm soruların yanıtlarını aşağıdaki soru-cevap ve açıklamalarda bulabilirsiniz.

Göğüs küçültme ameliyatı göğüs estetiği ameliyatları içinde mecburi olarak yapılan tek ameliyattır. İri meme yapısı ciddi oranda ağırlık yaparak kişinin fiziksel aktivitelerini kısıtlayıp, boyun ve sırt bölgesinde omurga ve kas ağrıları oluşturabilir. Her bir göğüste 500 gram fazlalık olduğunu var sayarsak, kişi toplamda 1 kg ağırlığı sürekli boynunda taşımak zorunda kalır. İri göğüs yapısı kişiyi olduğundan daha kilolu gösterir, alt beden ve üst beden ölçüsü arasında fark yaratır ve sosyal hayatta birçok sıkıntı yaşamasına sebep olur. Bunlar ve benzeri gibi pek çok durum bu ameliyatı bir bakıma zorunluluk haline getirir.

Göğüs büyümesi neden olur?

Büyük göğüsler genellikle kişinin fiziksel özelliklerinden kaynaklanan yapısal durumlardır. Buna ilaveten gebelik ve emzirme dönemlerinde de göğüslerde büyüme yaşanabilir.

Ameliyat dışı yöntemlerle göğüs küçültme mümkündür?

Hayır, ameliyat dışı herhangi bir yöntemle göğüs küçültmek mümkün değildir.

Göğüs küçültme ameliyatına nasıl karar verilir?

Göğüs küçültme operasyonubüyük göğüslerin yaşattığı problemlerin sonucunda ortaya çıkan doğal bir sonuçtur. Büyük göğüsler sıklıkla boyun ve sırt ağrılarına, sütyen askılarının omuzlarda iz yapmasına ve kişilerin kıyafet seçiminde sorun yaşamasına sebep olurlar. Bunların yanı sıra bazen göğüslerinin çok dikkat çekici olmasından şikâyetçi olan hastalar da olabilir. İleri yaşlarda büyük göğüslerde meydana gelen sarkma ile beraber meme altında pişik ve kaşıntı problemleri de yaşanabilir. Tüm bu etkenler ameliyat kararına sebep oluştururlar. Daha önce ameliyat olan hastaların fotoğraflarını görmek bu konuda karar vermenizi kolaylaştırabilir.  

Kilo alımına bağlı göğüs büyümeleri için ameliyat olunabilir mi?

Meme organında cilt altı yağ dokusu bulunduğu için kilo alıp vermelerde bundan meme boyutu da etkilenebilir. Ancak sadece kilo almaya bağlı yaşanan göğüs büyümesi, küçültme ameliyatı için çok uygun bir sebep değildir.

Göğüs küçültme ameliyatı kimler için uygundur?

Ameliyat olacak kişinin genel anestezi almasını ve yara iyileşmesini engelleyecek bir sağlık probleminin bulunmaması gerekir. Vücut genel yapısına uymayan meme büyüklüğüne sahip olan ve bu durumdan çeşitli sebeplerle rahatsız olan bütün kadınlar bu ameliyat için uygun adaylardır.

Göğüs küçültme ameliyatı için yaş sınırı var mıdır?

Bu ameliyat için belirli bir yaş sınırı yoktur. Ancak ameliyat olacak kişinin vücut gelişimini tamamlamış ve kendi kararlarını alabilecek olgunluğa erişmiş olması gerekir. Yirmili yaşlarda olup da ciddi oranda meme büyüklüğü yaşayan ve bundan sıkıntı duyan hastalarımız bulunmaktadır. Böyle durumlarda hastaya bu ameliyatın ileride süt verme fonksiyonunu etkileyebileceği izah edilir veameliyat kararını yeniden değerlendirip bundan emin olmaları istenir.

Göğüs küçültme ameliyatı nasıl yapılır?

Ameliyat günü öncesinde hasta muhakkak muayenehanede görülür. Kendisine yapılacak işlem anlatılır, daha sonra fotoğraflandırma ve ameliyatın çizim planı yapılır. Göğsün ne kadar küçültüleceğine karar verilir ve çizim tamamlanır. Hasta ertesi gün belirtilen saatte aç karnına hastanede olur, kan tahlilleri yapıldıktan sonra anestezi doktoru tarafından muayene edilir. Daha sonra ameliyata alınır.

Ameliyat ne kadar sürer?

Ameliyat yaklaşık 3 saat sürer.

Operasyondan sonra hastanede yatmak gerekir mi?

Bir gece hastanede yatmak gerekir.

Bu operasyonun etkisi kalıcı mıdır?

Göğüs küçültme operasyonunun etkisi kesinlikle kalıcıdır.   Ameliyat sonrasında dikiş alımı yapılması gerekir mi?   Ameliyatta eriyen kapama malzemeleri kullanılır. Bu yüzden sonrasında dikiş alınmasına gerek yoktur. 

Göğüs küçültme ameliyatı olanlar operasyon sonrasında nelere dikkat etmelidir?

– Ameliyat sonrası erken dönemde bir veya iki kez pansuman yaptırmak gerekir.   -Hasta, ameliyattan sonra üç gün banyo yapmamalıdır.   -Üç hafta boyunca koruyucu sütyen kullanılmalıdır.   -Belirtilen vakitlerde mutlaka kontrollere gidilmelidir.   -Ameliyat yerleri kuru ve temiz tutulmalıdır.   -Terlemeye sebep olacak aktiviteler, yüzmek, spor yapmak, hamam ya da sauna gibi ortamlarda bulunmak 4-6 hafta arası hastaya yasaklanır.   -Hasta bir süre yüzüstü yatmaktan kaçınmalıdır.

Göğüs küçültme ameliyatı olanlar ne kadar sürede iyileşir?

Ameliyat sonrası ağrı yok denecek kadar az olur. Hastalar üç gün sonra kendilerini normal yaşamlarına dönecek kadar iyi hissederler. Ancak yine de ameliyat yerlerini üç hafta boyunca korumaları gerekir.

Ameliyat sonrasında göğüslerde iz kalır mı?

Ameliyat sonrası erken dönemde göğüs bölgesinde belirgin izler olabilir ancak bir yıl gibi bir sürede izler büyük ölçüde azalır ve zaman içinde de neredeyse belirsiz hale gelirler.

Göğüs küçültme ameliyatı sonrasında anneler süt verebilir mi?

Ameliyat sonrasında süt verme fonksiyonu çeşitli derecelerde etkilenebilir. Bunun uyarısı hastaya ameliyattan önce mutlaka yapılır.

Göğüs küçültme ameliyatı riskli bir operasyon mudur?

Bu ameliyat, iyileşme dönemi oldukça kısa olan, ağrısı yok denecek kadar az, sonucu hemen ortaya çıkan bir operasyondur. Genel ameliyat riskleri dışında başka bir riski yoktur.

Bu operasyon memelerdeki sarkık görüntüyü düzeltir mi?

Evet. Göğüslerde sarkma meme büyüklüğünden kaynaklanır. Zaten göğüs küçültme ameliyatı ile göğüs dikleştirme ameliyatı temelde aynıdır. Aralarındaki fark küçültme ameliyatında belirgin derecede daha fazla meme dokusu çıkarılıyor olmasıdır.

Göğüs küçültme ameliyatı fiyatları hakkında nereden bilgi alınabilir?

Göğüs küçültme ameliyatı fiyatları hakkında detaylı bilgiyi +90 212 236 57 60 numaralı telefondan bize ulaşarak öğrenebilirsiniz.

Diğer iletişim kanallarımızdan bize ulaşmak için lütfen tıklayın.

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir