Meme estetiği

Meme estetiği günümüzde oldukça populer bir konu olmuştur. Bu kadar populerleşmesinde etkili olan en önemli faktör bence meme ameliyatlarının artık eskisi gibi korkulan ameliyatlar olmaktan çıkmış olmasında saklıdır.

Meme estetiği uygulamaları

Meme estetik uygulamaları içerisinde:

Meme büyütme

Meme küçültme

Meme dikleştirme ve toparlama

Meme dikleştirme ve büyütme

Meme başı küçültme

Meme başı çıkarılması

Meme çevresi liposuction gibi işlemleri sayabiliriz.

Meme büyütme

Yeni silikon meme protezleri ile son derece güvenli, rahat ve doğal meme büyütme yapmak mümkündür. Ameliyat sonrası çok rahat ve konforludur. Birkaç günlük hafif ağrı ve dolgunluk hissi ile bu dönem atlatılabilmektedir.

Meme büyütme için silikon meme protezleri yenine memelere yağ dolgusu yapmak da bir alternatiftir. Özellikle yağ dokusu fazla ama memeleri vücuda oranla daha küçük hanımlarda meme yağ dolgusu iyi bir alternatif olmaktadır.

Meme küçültme

Meme küçültme ameliyatları da artık eskisi kadar korkulan operasyonlar değildirler. Anestezinin de zaman içinde çok ilerlemesi ve yeni tip anestezik ilaçların gelişmesi ile bu tip ameliyatları daha güvenli ve rahat hale getirmiştir. Ortalama 3 saat gibi süren meme küçültme ameliyatları sonrasında 1 gece hastane yatışı ve ardından ertesi gün taburcu etmek mümkündür. Küçültme ameliyatları sonrasında ağrı çok azdır. Genellikle ameliyat sonrası dönem çok konforlu geçer ve 3 veya 4 gün dinlenme yeterlidir.

Göğüs dikleştirme ve toparlama

Meme dikleştirme veya meme toparlamaa meliyatı temel olarak meme küçültme ameliyatı ile aynıdır. Burada sadece çok daha az doku çıkartımı vardır. Kesi daha küçüktür. Memenin dikleştirilme miktarına bağlı olarak sadece meme başından bile yapılabilir. Neredeyse hiç ağrı olmaz. Hastalar aynı gece taburcu olabilir.

Meme dikleştirme ve büyütme

Burada bilinmelidir ki; meme dikleştirme yapılırken kısmen de olsa, az da olsa memede küçülme olacaktır. Eğer daha dolgun meme isteniyorsa içine meme protezi yerleştirmek ihtiyacı vardır. Meme silikon protezi, meme dikleştirme için yapılan kesiden yerleştirilir. Genellikle 1 gece hastanede yatış önerilir. Ertesi gün taburcu edilir. Yurtdışından gelen hastalarımız 3üncü gün geri dönebilmektedirler.

Meme başı küçültme

Bazı memelerde meme başı gerçekten de çok iridir. Eğer tek başına olacaksa lokal anestezi ile basit bir şekilde küçültme yapılabilir. Ya da diğer meme ameliyatları ile beraber ameliyat sırasında meme başı küçültme işlemi yapılabilir.

Meme başı çıkarılması

Bazen de meme başları içeriye gömük olabilmektedir. Meme başının gömük olması hem görsel olarak kötü görünür, hem de hastanın genel konforunu olumsuz etkileyen bir durumdur. Meme başı gömüklüğü de ya tek başına lokal anestezi ile basitçe düzeltilebilir. Ya da diğer meme ameliyatları ile beraber ameliyat sırasında yapılabilir. Bazen de tek başına meme protezi yerleştirmek bile meme başının dışarıya çıkmasına yeterli olabilmektedir.

Meme çevresi liposuction

Memenin özellikle dış kısmı yani koltukaltı bölgesine doğru uzanan kısmı bazen yağ doku ile karışmaktadır. Özellikle kilolu bayanlarda meme koltukaltından sırta uzuyormuş gibi görünür ama aslında ön koltukaltı çizgisinin uzağında kalan kısım meme değil yağ dokusudur. Bu bölgeye liposuction (yağ alma) işlemi ile memenin şekli daha yuvarlak ve daha derli toplu görünebilir. Çoğu zaman meme küçültme ameliyatı ile beraber koltukaltı ve meme yanına liposuction yapılma ihtiyacı vardır.