meme ve vectra

Meme ve vectra

Meme fonksiyonel yapısı yanında görsel ve estetik açıdan çok önemli bir vücut bölümüdür.  Meme güzelliği bireyin kendi ile barışıklığı ve özgüveni noktasında da psikolojik açıdan önem arzeder. Peki güzel ve estetik görünümlü bir meme nasıl olmalıdır ? Aslında bir kadın memesinin güzelliği ve estetik oluşu bugüne kadar gelmiş genel beğenilerimizin kabaca formulüze edilmiş oranlarda sınırlandırılmıştır. Bu oranlar ve ölçüler matematiğinin sınırları içinde kalan meme yapısı hepimiz tarafından güzel ve estetik olarak kabul edilir. Meme estetiği cerrahisinin amacı da aslında oranları ve ölçüleri bozulmuş memeyi bu oranlar ve ölçüler içerisine almaktır. Burada bu işi yapan estetik cerahların ne yaptıklarını ve nasıl sonuçlanacağını iyi bilmeleri gerekmektedir. Genellikle sayılar ve aslında herşeyin temeli olan oranlar felsefesi gözardı edilir. Her hasta farklıdır. Her kadının memesi ve beden oranları farklıdır. Dolayısı ile her kadının memesinin geometrisi ve matematiği farklı bir problemdir ve bu problemi çözmek için hastaya ameliyat öncesinde yeterli zaman ayırmak gereklidir. Bence iyi bir sonuç için işin püf noktası budur.

Bir de işin hasta boyutu vardır. Biz cerrahlar olarak tüm bu geometriyi çok iyi biliyor olabiliriz ama unutmayalım ki karşımızdaki hastamızın bunda haberi yok. Belki iyi niyetli hayaller içerisinde olabilir. Bizlerin bir görevi de yapılacak ameliyat ile neyin hedeflendiğini, nelerin mümkün olduğunu ve nelerin ise mümkün olmadığını hastaya doğru anlatmak  ve anlamasını sağlamaktır. Her iki tarafında ameliyat sonrası mutluğu içi bu şarttır. Peki biz kafamızdakileri hastaya onun anlayacağı şekilde nasıl anlatabiliriz. Tüm meme konusunu anlatmak çok zaman alır ve sıkıcıdır. Basit çiziler yapabiliriz, daha önce ameliyat olmuş hastaları gösterebiliriz, elimizle kendi memesini biçimlendirerek bir örnekleme yapabiliriz ve bunlar gibi yollar deneyebiliriz. Tüm bu çabalar çoğu zaman havada kalır. Bazen ciddi kafa karışıklıkları bile yaratabilir.  Bir de şu yönü vardır ki karşı tarafın bizim anlattıklarımızı ne kadar anladığını anlamamızın bir yolu yoktur.

Doğru meme estetiği için Vectra 3d

İşte bu noktada hem hastamızın bizi ve ameliyatı en iyi şekilde anlamasını sağlamak, hem bizim için meme geometrisini doğru belirlemek için teknoloji yardımımıza koşuyor. İyiki varsın Vectra! Vectra 3d meme simülasyonu yardımıyla hastanın tek bir fotoğrafı ile bilgisayar ortamında tüm meme geometrisini çıkartıyoruz. Bunu hasta kendisi de görüyor. Var olan asimetrilerini, eksikliklerini kendisi bilgisayar ortamında 3 boyutlu olarak görüyor. Ardından beraber meme büyüme olacaksa isteğine uygun ölçülerde meme protezi ile meme büyütme simülasyonu yapıyoruz. Ne istediğine doğru karar veriyor. Eğer meme dikleştirme olacaksa bu ameliyatın simülasyonunu , sonucunun nasıl olacağını ve izlerinin nerede ve nasıl görüneceğini görüyor.

Vectra 3d meme simülasyonu sayesinde artık çok daha doğru ve tatmin edici sonuçlar alıyoruz. Hastalar için de sonuçlar sürpriz olmuyor. Meme estetiği ameliyatı olmayı düşünen her kadına bu tip modern bir uygulamayı şiddetle tavsiye ediyorum. Geleceği görmek gibi birşey. Sonuçlarını önceden  görebilmek kadar rahatlatıcı birşey olamaz. Son sözüm meme estetiği ameliyatına hazırlık ve değerlendirme için vectra sistemi kullanılmadıysa birşeyler eksik kalmıştır.

 

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir