Jinekomasti Nedir? Nasıl Uygulanır?

JİNEKOMASTİ

Erkeklerde meme büyümesi jinekomasti olarak adlandırılır. Bu görünümün iki ana nedeni vardır. Yağ dokuda artış olabilir veya meme bezi dokusunda büyüme olabilir.

jinekomasti

Kilo alma veya çeşitli hormonal bozukluk durumlarında meme yağ dokusunda artış olabilir. Bu durum erkekte meme büyümesi sebebi olabilir. Yağ artışına bağlı meme büyümesi genellikle liposuction ile yağ alma işlemi yapılarak çözülebilir. Meme bezi dokusunda büyümeye bağlı jinekomastide erkekte çok az miktarda bulunması gereken meme bezi aşırı büyür. Bu durum çoğunlukla ergenlik evresinde ve ileri yaşta ortaya çıkar. Ergenlik döneminde görülen jinekomasti çoğu zaman eski haline geri döner ancak bazen geri dönmeyebilir. Genellikle ergenlik döneminde ortaya çıkan jinekomasti için 2 yıl gibi bir süre beklemek yaygın bir yaklaşımdır. Erkeklerde meme büyümesi karaciğer hastalıkları, aşırı alkol tüketimi ve kullanılan bazı ilaçlar nedeniyle her yaşta da ortaya çıkabilir.

liposuction ve açık operasyon

Aşırı yağlanmanın çözümü liposuction (liposakşın) iken gerçek jinekomastilerde meme glandı açık teknikle çıkarılır. Açık teknikte meme başı çevresine yapılan yarım ay kesi ile işlem gerçekleştirilir. Her iki operasyon da bir saatlik kısa işlemlerdir, ameliyathane şartlarında sedasyon ve lokal anestezi ile uygulanabilir.

aynı gün taburcu

Hasta aynı gün taburcu edilebilir. 3günlük ev istirahati yeterlidir. Eriyen dikişler kullanılır. Dikiş almaya gerek yoktur. 1 ay süreyle ağır egzersizler yasaklanır. Göğüs korsesi 2 hafta kullanması yeterlidir.

 

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir