meme dikleştieme-toparlama

meme dikleştirme

Meme dikleştirme

Meme toparlama

Memeler herzaman dolgun ve dik dursun istenir. Ancak bazen yapısal memeler olması gerekenden daha sarkık görünürler. Bazen de kilo verme veya emzirme sonrasındaki bazı fiziksel değişikliklere bağlı meme yapısında ve görünümünde gevşeme ve sarkma oluşabilir. Bu gibi durumlarda meme dikleştirme ameliyatı yapmak gereklidir.

meme-diklestirme-2

meme sarkması

Memenin sarkması esas olarak meme başının yerine göre belirlenir. Köprücük kemiğinden 19cm veya 22cm uzaklıklar arasındaki meme başı göreceli olarak normal kabul edilir. Kısa boylularda 19cm uzun boylularda ise mesafe en fazla 22cm olması beklenir.

meme dolgunluğu

Memenin çekici görünmesi için yeterli miktarda dolgunluğa da ihtiyaç vardır. Dolgunluk kadınlarda çok arzulanan dekolte çekiciliğini sağlar.Bu yüzden sadece meme sarkıklığını düzeltmek her zaman yeterli değildir. Dolgunluğu sağlamak için silikon meme protezi kullanmak gerekebilir.

Meme dikleştirme (mastopeksi) ameliyatı meme hacminde bir miktar küçülme meydana getirir. Eğer önceki meme dokusu hacmi ve dolgunluğu yeterli ise meme dokusu şekillendirilerek ve yukarı taşınarak dikleştirme ameliyatı yapılır ve yeterli olur. Ama eğer meme dokusunda da yetersizlik varsa toparlama ile beraber meme protezi de yerleştirilir. Aslında burada hastanın da fikirleri önemlidir. Küçük ve dik meme mi istiyor yoksa dik ve dolgun meme mi arzuluyor ?

cerrahi prosedür

Meme dikleştirme ameliyatı protezli veya protezsiz olsun oldukça iyi sonuçları olan bir ameliyattır. Ameliyat sonrası da rahat geçer. Belirgin ağrı yoktur. 3gün kadar istirahat yeter. Spor faaliyetlerinden 6hafta kadar bir süre uzak durulması istenir.  Ertesi günden itibaren hasta günlük hayatına dönebilir. Biraz koruyucu davranması yeterlidir. 3üncü gün duş almasına müsaaade edilir. Eriyen malzemeler kullanıldığı için dikiş alınmasına gerek yoktur. Ameliyat sonrası korse yapısında özel sutyenler kullanılır. Bu sutyenleri hastanın 2-3 hafta sürekli kullanması önerilir.

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir